Kamienna Góra – Lubawka odcinek S3

Prace trwają na całym obszarze inwestycji, na której pracuje kilkaset osób oraz kilkadziesiąt jednostek sprzętowych. Pogoda sprzyja prowadzeniu prac na wszystkich frontach.

Rozpoczęły się roboty związane z nasuwaniem czwartego obiektu inżynierskiego, a na dwóch obiektach wykonano już nasunięcie 7 segmentów. Dodatkowo zamontowano awanbek na ostatnim obiekcie do nasuwania, co pozwoli rozpocząć prace przy jego budowie w najbliższych dniach. Docelowo wykonawca będzie realizował prace na pięciu obiektach jednocześnie, co będzie nie lada wyzwaniem. Obiekty będę liczyły od 435 m do prawie 600 m długości.

Systematycznie wykonywane są kolejne warstwy konstrukcyjne z kruszyw pod masę bitumiczną. Przeprowadzono inspekcję odbiorową wytwórni mas bitumicznych. Wykonawca prowadzi sukcesywnie prace związane z robotami ziemnymi w ilości kilkudziesięciu tysięcy m3 tygodniowo. Kontynuowane są prace związane z budową kanalizacji deszczowej oraz przebudową rzeki Bystra.

Zaawansowanie rzeczowe zadania osiągnęło już ponad 30% zrealizowanych robót. 

Przypomnijmy, że odcinek drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłem Kamienna Góra Północ a granicą państwa w Lubawce będzie drogą dwujezdniową o długości ok. 15,3 km, wyposażoną w dwa pasy ruchu w każdą stronę wraz z pasem awaryjnym. Decyzja ZRID umożliwiająca rozpoczęcie robót w terenie została wydana 31 sierpnia 2020 r. W ramach tego odcinka wybudowane zostaną trzy węzły drogowe: - Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka. Poza przebudową istniejącego układu drogowego, sieci i infrastruktury towarzyszącej, wykonanych zostanie 17 obiektów inżynierskich w ciągu i nad drogą S3 oraz 13 przepustów dla celów ekologicznych (przejścia dla małych zwierząt i płazów). 

Umowna wartość całej budowanej drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do Lubawki szacuje się na prawie 2,5 mld zł. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

źródło: GDDKiA