Łączy nas Bóbr i praca na rzecz regionu

Projekt „Łączy nas Bóbr” powoli zmierza ku finalizacji. Przez dwa lata, zaczynając od roku 2018, udało się zrealizować znaczą część założeń projektu w obrębie zbiornika wodnego Bukówka min. budowę trasy turystycznej pieszo-rowerowej, sanitariatu w Paprotkach, sanitariatu w Miszkowicach oraz miejsc parkingowych. W końcowej fazie realizacji jest utworzenie miejsc wypoczynkowych, siłowni zewnętrznej, slipów do spławiania łodzi, placu zabaw, boiska do piłki plażowej, wiaty biesiadnej oraz zagospodarowanie terenu na „cyplu miszkowickim”. To efekty działań prowadzonych na rzecz uatrakcyjnienia pod względem turystycznym Gminy Lubawka. Całkowita wartość wszystkich inwestycji ze środków programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska wynosi 1 467 565,08 euro. Łączna wartość inwestycji Gminy Lubawka to 1 176 685,08 euro, na co składa się 80%: środków pochodzących z dofinansowania: 941 348,06 euro, natomiast 20% to wkład własny z budżetu gminy: 235 337,02 euro.

Projekt „Łączy nas Bóbr” sprawił też, że przygraniczny region stał się bardziej widoczny dla turystów z kraju i zza granicy. Gmina Lubawka w partnerstwie z czeskim miastem Žacléř  zmierza ku zakończeniu realizacji projektu. W ramach współpracy opracowana była wspólna kampania promocyjna, która była prowadzona równolegle z budową infrastruktury turystycznej łączącej ze sobą dwa kraje. A łącznikiem tym była i jest ścieżka Jana Amosa Komeńskiego. Kooperacyjne działania promocyjne wpłynęły na rozwój turystyczny obu regionów przygranicznych. Kampania promocyjna wsparta była szeregiem działań marketingowych, które miały za zadanie propagowanie turystycznych i krajobrazowych walorów Gminy Lubawka oraz czeskiego pogranicza. Poprzez ukazanie atrakcji oraz ciekawostek historycznych i przyrodniczych o Gminie Lubawka, projekt Łączy nas Bóbr zbudował świadomość o turystycznym znaczeniu regionu wśród mieszkańców.  Wszystkie elementy projektu tworzą produkt, który bez wątpienia korzystnie wpłynie na gospodarczy i ekonomiczny rozwój obu państw.

Turystyka to bardzo ważna gałąź gospodarki,  napędzająca rozwój punktów gastronomicznych, branżę hotelarską  oraz powiązanych z nimi małych i dużych przedsiębiorców. Szereg  atrakcji turystycznych, którymi wyróżnia się pogranicze polsko-czeskie dzięki realizacji projektu zostało wyeksponowanych, czego następstwem będzie wzrost aktywności turystycznej regionu.  Zrealizowany projekt ukazał potencjał, jaki znajduje się we współpracy transgranicznej. Dzięki wspólnym działaniom jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż każdy z nas osobno.

Źródło: Maciej Regewicz / Foto: Błażej Antoniak