Lockdown w Niemczech – duże zmiany !!!

Die Beschlüsse gegen das Coronavirus im Detail

Koronawirus nie odpuszcza – obowiązujące dotąd restrykcje pozostaną w Niemczech w mocy przynajmniej do końca stycznia. Pojawiły się też dodatkowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Poznajcie szczegóły decyzji podjętych przez kanclerz Angelę Merkel i premierów poszczególnych krajów związkowych na dzisiejszej wideokonferencji.

Co się zmieni od 11 stycznia

KONTAKTY: Ograniczenia w kontaktach zostaną zaostrzone. W przyszłości będą możliwe spotkania tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

STOŁÓWKI ZAKŁADOWE: Stołówki w zakładach pracy mogą oferować posiłki i napoje już tylko na wynos.

MOBILNOŚĆ: W powiatach, w których odnotowano ponad 200 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni, zasięg przemieszczania się mieszkańców ma być ograniczony do 15 kilometrów wokół miejsca zamieszkania. Dopuszcza się odstępstwa od tej reguły, jeśli istnieją ważne powody uzasadniające przemieszczanie się obywateli, lecz wyraźnie podkreślono, że nie są nim jednodniowe wycieczki turystyczne.

SZCZEPIENIA: Najpóźniej do połowy lutego wszyscy mieszkańcy stacjonarnych zakładów opieki powinni mieć możliwość zaszczepienia się. Rządzący zakładają, że do 1 lutego dostarczonych zostanie około czterech milionów dawek szczepionki.

KINDERKRANKENGELD: Zazwyczaj każdy rodzic otrzymuje zasiłek w przypadku choroby dziecka, który przysługuje przez okres do dziesięciu dni roboczych w roku, a w przypadku samotnych rodziców przez okres do 20 dni. Ten okres ma zostać tymczasowo przedłużony i wyniesie odpowiednio maksymalnie 20 i 40 dni. Uprawnienie to przysługuje również wtedy, gdy dziecko nie może chodzić do szkoły lub przedszkola w związku z pandemią koronawirusa.

WJAZD NA TERYTORIUM NIEMIEC: W przyszłości każda osoba wjeżdżająca do Niemiec z obszaru ryzyka znajdującego się poza granicami Niemiec musi się poddać testowi na koronawirusa przy wjeździe lub w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Istnieje obowiązek odbycia dziesięciodniowej kwarantanny (z wyjątkiem NRW), która może być zakończona piątego dnia, jeśli wynik testu na koronawirusa okaże się negatywny, pozostaje w mocy.

Co nadal obowiązuje

HANDEL: Sklepy detaliczne pozostaną zamknięte. Wyjątek stanowić będą sklepy, które oferują towary codziennego użytku. Należą do nich: sklepy spożywcze, targi, na których sprzedawane są głównie świeże produkty spożywcze, usługi odbioru i dostawy, sklepy z napojami, sklepy ze zdrową żywnością, sklepy specjalistyczne oferujące produkty dla niemowląt, apteki, sklepy z artykułami medycznymi, apteki, optycy, sklepy z aparatami słuchowymi, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, punkty naprawy rowerów, banki i kasy oszczędnościowe, urzędy pocztowe, pralnie, sprzedaż gazet, sklepy z artykułami dla zwierząt, sprzedaż choinek i hurtownie.

SZKOŁY: Szkoły zasadniczo pozostają zamknięte lub obowiązek obecności na zajęciach zostaje zawieszony. Zapewniona zostanie opieka w nagłych wypadkach, a lekcje będą prowadzone w formie zdalnej. Odrębne zasady mogą mieć zastosowanie do uczniów ostatnich klas.

PRZEDSZKOLA: Placówki dla młodszych dzieci również zasadniczo pozostaną zamknięte. Rodzicom zostaną zapewnione dodatkowe możliwości skorzystania z płatnego urlopu w celu sprawowania opieki nad dziećmi w okresie zamknięcia placówek. Pisaliśmy o tym tutaj: Niemcy: Lockdown i opieka nad dziećmi – oto co powinniście wiedzieć jako rodzice!.

FIRMY: Pracodawcy powinni zastanowić się nad tymczasowym zamknięciem zakładów, jeśli jest możliwość zarządzenia przerwy urlopowej lub wykonywania pracy w trybie home office.

ALKOHOL: Picie napojów alkoholowych w miejscach publicznych nadal będzie zabronione. Osoby łamiące przepisy będą karane grzywną.

ZAKŁADY FRYZJERSKIE: Zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, gabinety masażu, studia tatuażu itp. pozostaną zamknięte.

NIEZBĘDNE ZABIEGI: Nadal można wykonywać niezbędne zabiegi medyczne, na przykład z zakresu fizjoterapii, ergoterapii i logoterapii, a także podologii/pielęgnacji stóp.

NABOŻEŃSTWA: Nabożeństwa odprawiane w kościołach, synagogach i meczetach, jak również spotkania innych wspólnot religijnych są dozwolone tylko wtedy, gdy istnieje możliwość zachowania minimalnej odległości 1,5 metra. Obowiązuje wymóg noszenia maseczek.

OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI: Personel w stacjonarnych domach opieki i domach spokojnej starości musi być badany na obecność koronawirusa kilka razy w tygodniu. W regionach o wyższej liczbie nowych przypadków zakażeń odwiedzający muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

DALSZE KROKI: Na 25 stycznia zaplanowano kolejne spotkanie kanclerz i premierów krajów związkowych w celu omówienia dalszego postepowania w obliczu pandemii.

Źródło: sueddeutsche.de