Policja – właściciel odpowiada za swojego czworonożnego przyjaciela

Właściciel psa zobowiązany jest do zachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, co wynika z art. 77 przepisów kodeksu wykroczeń. Pies musi być wyposażony w smycz, a w zależności od rasy czy wielkości w kaganiec, który przeznaczony jest przede wszystkim dla ras niebezpiecznych. Nie w każdej jednak sytuacji, właściciel odpowie za niebezpieczne zachowanie zwierzęcia, albowiem zgodnie z art. 78 kodeksu wykroczeń, karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany, podlegać będzie ten, kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się ono niebezpieczne.

Odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia, gdy zwierzę wyrządzi szkodę materialną lub fizyczną, np. pogryzie jakąś osobę, może ponieść nie tylko właściciel, ale i osoba, która w danym momencie sprawowała nad psem opiekę. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy zwierzę było pod nadzorem człowieka, czy zabłąkało się bądź uciekło. Odpowiedzialność ta wynika z przepisów kodeksu cywilnego, które określone zostały w art. 361, 362, 363, 444 – 447.

W przypadku wystąpienia szkody na osobie (pogryzienie przez psa) możliwe jest pociągnięcie opiekuna do odpowiedzialności karnej. Wymiar kary będzie wtedy zależał od uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Określone jest to w przepisach kodeksu karnego w artykułach 156 i 157.

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi – np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu,nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii! O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy – najlepiej z kagańcem i pilnować, żeby nikogo nie pogryzł, słyszał prawie każdy. Warto jednak przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.

Właściwe warunki:

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody.

Obowiązkowe szczepienia ochronne:

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane musi być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Źródło: KPP Kamienna Góra asp. Paulina Basta