Projekt To(działa)My

Dwa miesiące trwało, by powstała prezentacja, której efekty mieli okazję zobaczyć dziś uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lubawce.

Tym samym zakończyliśmy pierwszą część projektu To(działa)My, którego celem jest przede wszystkim kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzeby najbliższego otoczenia oraz budowanie świadomości młodych ludzi w obszarach związanych z ekologią,ekologią, ochroną środowiska oraz edukacją, rozrywką i kulturą, wsparcie placówek w postaci przekazania darowizn na realizację wybranego projektu.

W ramach projektu „TO(działa)MY!” młodzi ludzie z ZS-P, działając moim okiem pracowali nad projektem społecznym.

W naszym projekcie nastawiliśmy się na sławne postacie historyczne, które urodziły się w Lubawce, lub wniosły wkład w rozwój naszego miasta. Dzisiaj przed uczniami naszej szkoły zaprezentowaliśmy 10 takich osobistości.

Wśród nich znaleźli się min. Igo Etrich – konstruktor i założyciel fabryki samolotów, Otto Muller – malarz , Constantin Burgel – pianista, Mara Muller – hafciarka artystyczna, Conrad Ansorge – pianista, Wilhelm Patschovsky – nauczyciel, regionalista, pisarz, Ludwik Maria Pohl – chemik, Frierdich Keil – malarz, Joseph Anton Jentsch – architekt miejski i budowniczy klasztoru w Krzeszowie.

Postacie te są znane w Europie i na świecie, a mieszkańcy Lubawki nie mają o nich pojęcia – dlatego powstała potrzeba stworzenia takiej prezentacji. Sam projekt jest o tyle ciekawy, że teraz możemy aplikować do części grantowej, lecz czy się uda otrzymać pieniądze, to dopiero się okaże pod koniec lutego. My chcemy stworzyć Muzeum Otto Mullera pod gołym niebem. Reszty nie zdradzę, by nie zapeszyć. Za pracę nad projetem dziękuję uczniom, którzy wzięli w nim udział: Wiktoria Skrok, Marysi Bizoń, Sylwi Bakun, Idze Marciniak, Miłoszowi Kurzei, Wiktoria Nawrocka, Wiktor Twardochleb oraz Igorowi Bizoń. Projekt był zrelizowany pod patronatem Unicef i Fundacji Santander.

Źródło: K.J