Dzisiaj policjanci Posterunku Policji w Marciszowie wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei prowadzili działania profilaktyczne na przejeździe kolejowym w Marciszowie. Starali się uświadamiać kierowcom, jak bezpiecznie pokonywać przejazd, a także jak niebezpieczne są manewry, które niektórzy wykonują. Niestety z przekazanych informacji wynika, że system tego przejazdu kolejowego rejestruje najwięcej popełnianych wykroczeń, co świadczy o braku wyobraźni kierujących. Apelujemy – przestrzegajcie przepisy! Straćcie minuty, a nie całe życie!
Przejazdy kolejowe to miejsca, w którym drogi przecinają się z liniami kolejowymi na tym samym poziomie. Są to niebezpieczne punkty, na których wymagana jest szczególna ostrożność kierujących, ponieważ spotkanie pociągu z pojazdem osobowym może zakończyć się tragiczne.

Konieczne jest aby kierujący zrozumieli, że zapory oraz migające światła nie są ozdobą przejazdów kolejowych, a próbą zapewnienia bezpieczeństwa w ich obrębie i konieczne jest stosowanie się do obowiązujących przepisów.
Policjanci Posterunku Policji w Marciszowie we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei prowadzili dzisiaj (czwartek, 27 marca) działania profilaktyczne na przejeździe kolejowy w Marciszowie. Starali się zwrócić uwagę kierujących na to, w jaki sposób bezpiecznie pokonać przejazd.
Niestety z posiadanych informacji wynika, że powyższy przejazd kolejowy w Marciszowie jest tym, na którym dochodzi do największej ilości popełnianych wykroczeń. Świadczy to o kierujących, którzy nie rozumieją, jak niebezpieczne są manewry, które wykonują.

Przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się:
→objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
→ wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
→ wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
→ omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Jeżeli z jakiegoś powodu pojazd zostanie unieruchomiony na przejeździe, należy niezwłocznie go z niego usunąć. Jeśli nie jest to możliwe – ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze młodszy aspirant Katarzyna Trzepak