27 grudnia nowe obostrzenia w Czechach

0
563

Republika Czeska powraca od 27 grudnia 2020 r. do najwyższego stopnia zagrożenia epidemią. Ministrowie Jan Blatný i Karel Havlíček .Ostatnie dni tego roku upłyną pod znakiem pogorszenia się sytuacji epidemicznej, co doprowadzi do wejścia w życie kolejnych środków nadzwyczajnych. Na środowym posiedzeniu rząd podjął decyzję o przejściu na najwyższy, piąty poziom ryzyka w systemie PES. 

Jakie zmiany dotyczą supermarketów?

Do 26 grudnia w Czechach obowiązuje czwarty etap epidemii, kiedy sklepy muszą być zamknięte w święta. Rząd zdecydował jednak o zwolnieniu sklepów bożonarodzeniowych – mogą być otwarte do 12 w południe, do czego przyzwyczaili się klienci z ostatnich lat.

Zmiana polega na tym, że nawet na piątym stopniu sklepy będą otwarte w niedzielę. Tak więc 27 grudnia będzie można zrobić zakupy. Ale tylko podstawowe towary.

Według Karela Havlíčka nowe warunki będą miały teraz zastosowanie do małych sklepów i supermarketów, które na przykład nie będą już mogły oferować zabawek – ponieważ sklepy z zabawkami muszą być zamknięte. W okresie między świętami będzie można kupić tylko niezbędne towary – ale asortyment jest szeroki: żywność, paliwo, kosmetyki, artykuły higieniczne, leki i recepty, paszę dla zwierząt, a także kwiaty. Według ministra Havlíčka, z szacunku.

Wychodzenie lub jak będzie w sylwestra?

W sylwestra wezwał obywateli, aby nie spotykali się wieczorem i zostali w domu. Cisza nocna obowiązuje od 21:00 do 05:00. Rząd nie zaakceptował żadnego wyjątku.

Przypominamy: na poziomie 5 maksymalnie dwie osoby mogą spotykać się w pomieszczeniach i na zewnątrz – oczywiście z wyjątkiem członków rodziny.

Restauracje, bary, usługi, centra fitness

Przejście do „piątki” znowu oznacza zamknięcie usług takich jak fryzjer, pedicure czy manicure.

Usługi noclegowe nie mogą działać, podobnie jak siłownie, wellness i baseny. Restauracje pozostaną zamknięte i mogą oferować jedzenie tylko na wynos między 05:00 a 21:00.

Kiedy uczniowie pójdą do szkoły?

Od 4 stycznia spodziewane jest kształcenie na odległość, po Nowym Roku do szkół powrócą tylko uczniowie I i II roku szkół podstawowych oraz inni, którzy będą zwolnieni z nauczania na odległość. Nadal funkcjonują przedszkola specjalne i przedszkola.

Podczas konferencji prasowej stwierdzono, że rząd rozważa obecnie możliwość powrotu dzieci do szkoły 10 stycznia. Jednak termin ten ma raczej charakter orientacyjny i będzie ewoluował w zależności od sytuacji epidemicznej.

Stoki i wyciągi

Od 27 grudnia stoki narciarskie całkowicie zamknięte.

Wizyty w domach dla osób starszych

W domach starców i innych placówkach socjalnych powinny obowiązywać aktualne warunki wjazdu – negatywny test na obecność covid, który ma maksymalnie 48 godzin.

Źródło: mzcr.cz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj