Ekowycieczki po Ziemi Kamiennogórskiej

Dnia 23 lutego br., od wczesnych godzin porannych, w Szkółce Leśnej w Krzeszowie odbywają się warsztaty edukacyjne oraz plener fotograficzny z udziałem dzieci klas podstawowych z terenu powiatu kamiennogórskiego. Pod okiem specjalistów Piotra Wasiaka – ornitologa, Tomasza Mielecha ze Związku Polskich Artystów Fotografików i Tadeusza Piotra Prociaka – fotografa, dzieci poznają otaczające je środowisko oraz rozmawiają o formach ochrony przyrody. W drugiej części zajęć pod okiem instruktorów mają one okazję nauczyć się wykonywać zielniki metodą fotograficzną tzw. cyjanotypię. W godzinach popołudniowych kurs wykonywania zielników odbędą nauczyciele. Dzisiejsze zajęcia obserwowała wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska.

Cyjanotypia jest bardzo prostą i intuicyjną metodą fotograficzną pozwalającą na wykonywanie odbitek na własnoręcznie wykonanym papierze światłoczułym. Technika ta nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, jest niezwykle tania i doskonale nadaje się do robienia np. zielników roślin realizowanych metodą stykową. Wykorzystuje ona światłoczułość soli żelaza, charakteryzującą się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Kurs ma na celu przyswojenie tej techniki przez nauczycieli, którzy następnie będą mogli ją wykorzystywać w celach edukacyjnych na lekcjach przyrody, a nawet chemii co będzie stanowiło ciekawe urozmaicenie zajęć lekcyjnych.

Powyższe działania odbywają są w ramach realizowanego przez Powiat Kamiennogórski, w ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Kamienna Góra zadania “Ekowycieczki po Ziemi Kamiennogórskiej”.
Na realizację przedsięwzięcia Powiat Kamiennogórski pozyskał dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Oprócz warsztatów oraz kursu powiat wyda publikację przyrodniczą będąca wnikliwym opisem siedlisk zwierząt i roślin z terenu powiatu kamiennogórskiego, ze szczególnym uwzględnieniem unikatowych gatunków chronionych oraz terenów objętych programem Natura 2000.

Książka zawierać będzie charakterystykę środowiska przyrodniczego Powiatu Kamiennogórskiego, opis najciekawszych siedlisk i form ochrony przyrody na jego terenie, przećwiczone na warsztatach metody wykonania zielnika metodą cyjanotypii, mnóstwo ciekawostek ekologicznych, zdjęć oraz propozycji wycieczek przyrodniczych. Nakład wydawnictwa to 3000 egzemplarzy, które trafią do szkół i bibliotek  z terenu powiatu kamiennogórskiego i stanowić będą wspaniałe źródło wiedzy.

Całkowity koszt zadania to 33.000 tys zł, z czego aż 89% stanowi dotacja WFOŚiGW we Wrocławiu.

Źródło: Starostwo Powiatowe Kamienna Góra

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR1ls7LNU8wcLdWFfpM_Fdy7SOvToc1bTPaGunJzl5Whx_FeQyA0TWXbY1Y&v=vE6OOOWg-Wo&feature=youtu.be