„Bezpieczny Pieszy” na kamiennogórskich drogach

0
87

Na terenie powiatu kamiennogórskiego istnieją miejsca jeszcze nieprzystosowane do poruszania się pieszych. Brak chodnika, czy drogi dla rowerów wymusza aby zachowywać się odpowiedzialnie. Niestety nie wszyscy rozumieją, że obowiązujące zasady istnieją po to aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom w ruchu i ich nie przestrzegają. Dzisiaj 9 marca 2023 roku na kamiennogórskich drogach odbywa się akcja pod nazwą „Bezpieczny Pieszy”.

Na drogach, szczególnie tych miejscowości, gdzie nie ma chodnika czy drogi dla rowerów, możemy spotkać na jezdni poruszających się pieszych i rowerzystów. Jest to grupa, której nie chronią dodatkowe elementy konstrukcji samochodu i w wyniku zderzenia obrażenia są dużo poważniejsze. Dlatego ta sytuacja wymaga odpowiedzialności zarówno kierujących jak i innych uczestników ruchu. Ważne jest więc aby każdy z nich przestrzegał obowiązujących przepisów i zachował szczególną ostrożność.  
„Bezpieczny Pieszy” to akcja, którą dzisiaj tj. 9 marca 2023 roku policjanci Referatu Ruchu Drogowego przeprowadzają na terenie powiatu kamiennogórskiego.

Kierowco! Zwolnij przed przejściem dla pieszych, i ustąp pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na nie lub już na nim będącemu.

Rowerzysto! Chodnikiem możesz się poruszać jeśli warunki na jezdni zagrażają Twojemu bezpieczeństwu – np. wieje silny wiatr, występują opady śniegu lub mgła. Pamiętaj jednak, że w momencie kiedy korzystasz z chodnika lub drogi dla pieszych musisz jechać z prędkością zbliżoną do pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać mu ruchu.

Kategorycznie zabronione jest:
→ jazda wzdłuż przejścia dla pieszych – przed nim należy zejść z roweru i go przeprowadzić!
→ jeżdżenie po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego;
→ jeżdżenie bez trzymania się co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
→ czepiania się pojazdów.

Pieszy! Przypominamy, że pieszy po zmierzchu poza terenem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Dla własnego bezpieczeństwa używajmy ich w każdym nieoświetlonym miejscu. Zabronione jest:
1) wchodzenie na jezdnię lub drogę dla rowerów
→ bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
→ spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów  w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
4) przebieganie przez jezdnię lub drogę dla rowerów ;
5) chodzenie po torowisku;
6) wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8) korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku, drogi dla rowerów lub przejściu dla pieszych.

Źródło|:Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj