Bezpieczny rowerzysta” na drogach– piłeś nie jedź!

0
54

Pogoda zaczyna sprzyjać osobom, którzy lubują się w jeździe na rowerze. Po mijającej zimie, możemy być trochę ospali, dlatego należałoby przypomnieć sobie kilka zasad obowiązujących na drodze. W piątek policjanci zwracali szczególną uwagę na tych uczestników ruchu, biorąc udział w akcji “Bezpieczny rowerzysta”. Trzeźwość to podstawa, o czym zapomniał 55-latek, który miał prawie 2 promile alkoholu, jadąc swoim jednośladem po Kamiennej Górze. 2500 złotych mandatu karnego będzie dla mężczyzny nauczką na przyszłość. Piłeś – nie jedź!

Pogoda sprzyja lubującym się w jeździe na rowerze, dlatego należy przypomnieć sobie kilka obowiązujących przepisów. W piątek, 24 marca 2023 roku, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze brali udział w działaniach pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”.

Podstawą jest trzeźwość – kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości wiąże się z mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, o czym przekonał się w piątek 55-letni kierujący rowerem. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli przez policjantów Referatu Ruchu Drogowego przy ul. Krzeszowskiej w Kamiennej Górze. Szybko wyszło na jaw, że jego stan trzeźwości pozostawia wiele do życzenia. Badanie potwierdziło, że ma prawie 2 promile alkoholu.

Zanim wsiądziesz na rower powinieneś sprawdzić jego stan techniczny. Sprawne hamulce czy oświetlenie są istotnymi elementami, które wpłyną na Twoje bezpieczeństwo na drodze. Rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu, co oznacza, że każde zdarzenie na drodze, wywrotka może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Pomimo tego, że kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem, dla swojego własnego dobra wielbiciel jednośladów powinien go posiadać.

Polskie prawo reguluje to w co rower powinien być wyposażony. Jeżdżąc w dzień należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi do tego jeszcze przednie oświetlenie o barwie białej lub żółtej oraz tylne czerwone.

Rowerzysto, jesteś obowiązany do korzystania z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszasz lub zamierzasz skręcić.
Korzystając z drogi dla pieszych i rowerów musisz zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Zabroniona jest jazda wzdłuż przejścia dla pieszych – przed nim należy zejść z roweru i go przeprowadzić!

Istnieje kilka wyjątków, kiedy jako rowerzysta, możesz korzystać z drogi dla pieszych:
→ opiekujesz się osobą do lat 10, która kieruje rowerem;
→ szerokość chodnika wzdłuż drogi  ma co najmniej 2 metry i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów → ten przepis dotyczy chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów odbywa się z prędkością większą niż 50 km/h!
→ warunki pogodowe zagrażają Twojemu bezpieczeństwu na jezdni np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła itp.;
Pamiętaj jednak, że w momencie kiedy korzystasz z chodnika lub drogi dla pieszych musisz jechać z prędkością zbliżoną do pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać mu ruchu.

Kategorycznie zabronione jest:
→ jeżdżenie po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego;
→ jeżdżenie bez trzymania się co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
→ czepiania się pojazdów.

Pamiętaj, że rowerzystów obowiązują takie same przepisy jak innych uczestników ruchu, a nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania!

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj