Czesi łagodzą oboszczenia

0
293

Czeski rząd zdecydował w czwartek o stopniowym uwolnieniu obowiązujących restrykcji. W poniedziałek mają zostać otwarte plenerowe galerie, a od 3 maja większość sklepów i usług. Zapowiedziom towarzyszy zastrzeżenie, że nie mogą pogorszyć się warunki epidemiczne. 

Jeżeli do 26 kwietnia nie pogorszą się dane związane z pandemią, to 3 maja będą mogły zostać otwarte zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, sklepy detaliczne, galerie i muzea dla indywidualnych zwiedzających. W tym samym czasie mają zostać otwarte sanatoria, ale tylko dla osób, które wymagają opieki po przebytej chorobie Covid-19.
Od 3 maja będą możliwe odwiedziny w salonach kosmetycznych dla czworonożnych pupili. Kolejne fazy odchodzenia od restrykcji będą związane z liczbą nowo zakażonych na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni.
Rząd przyjął zasadę, że o planowanych zmianach będzie informować w poniedziałki, a w czwartki, w zależności od sytuacji epidemicznej, plany będą potwierdzane.

Osobne regulacje dotyczą szkolnictwa. 26 kwietnia do klas wrócą uczniowie szkół średnich i będą umożliwione treningi dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach po 6 osób. Tydzień później zaczną uczyć się w klasach starsze roczniki szkół średnich, a uprawiający sport będą mogli spotykać się w grupach dwudziestoosobowych.

PAKIET 1: już zatwierdzony przez rząd i częściowo wdrożony Realizacja: od 12.04.2021, kolejny etap 26.04.2021 Kwantyfikacja w kategorii podmiotów gospodarczych, na które ma to wpływ: ok. 203 tys. Odnowione działania: Wznowienie nauczania na I poziomie szkół podstawowych w systemie rotacyjnym. Odnowienie nauczania dzieci w wieku przedszkolnym w przedszkolach. Odnowienie detalicznej odzieży i obuwia dziecięcego oraz artykułów piśmiennych. Przywrócenie funkcjonowania ogrodów zoologicznych i botanicznych w ograniczonym reżimie. Przywrócenie rynków zewnętrznych (tylko żywność). Wznowienie zajęć praktycznych w szkołach ponadgimnazjalnych (wszystkie klasy, 180 tys. Uczniów lub praktykantów w trybie naprzemiennym). Wznowienie praktyk na uczelniach wyższych (tylko ostatnie lata – 30 tys. Studentów, częściowo w trybie naprzemiennym). Przywrócenie dostępu do terenów zewnętrznych muzeów i wystaw. Uruchomienie przedszkoli + grup dziecięcych + przedszkoli leśnych i podobnych obiektów tylko w regionach, w których zapadalność będzie wynosić do 100/100 tys. Mieszkańców tygodniowo od dnia ogłoszenia środka doraźnego, przy czym lista regionów jest aktualizowana raz w tygodniu o poprawka do środka nadzwyczajnego. Od 26.4. będą to regiony Karlovarský, Královéhradecký i Plzeňský (29 tys. dzieci + połączenie z odpowiednią liczbą rodziców, co pozwoli im na powrót do pracy). Z tym wiąże się zaprzestanie badań dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ są one mieszane w przedszkolach z mniejszymi dziećmi i nie uważamy, aby badanie małych dzieci było właściwe. Organizowane amatorskie sporty dla dzieci i młodzieży w plenerze w parach, łącznie do 12 osób (6 par) na boisku sportowym o powierzchni co najmniej 15m² na osobę ze stanem badanym, sprawdzającym przestrzeganie higieny. epid. reżim i monitoring występowania chorób w klubach (oddziałach).

PAKIET 2: plan przedłożenia do zatwierdzenia przez rząd w dniu 26.04.2021 r Realizacja: plan 3.5.2021 (jeśli nie ma oznak pogorszenia sytuacji epidemiologicznej na dzień 26 kwietnia) Kwantyfikacja w kategorii podmiotów gospodarczych, na które ma to wpływ: dodatkowo ok. 98 tys Funkcje: Decyzja o pakiecie zostanie podjęta w momencie, gdy efekt zakończenia sytuacji awaryjnej i częściowego odnowienia I etapu szkoły podstawowej w systemie rotacyjnym nie został jeszcze rzetelnie oceniony, a efekt uruchomienia przedszkoli może również objawiać się. Odnowione działania: II poziom szkół podstawowych (i niższe poziomy wieloletnich gimnazjów i 8-letnich oranżerii) w systemie rotacyjnym dla całych klas i tygodni tylko w regionach o zapadalności <100/100 tys. Tygodniowo z badaniami, ochroną dróg oddechowych i higieną reżim. W regionach, w których zachorowalność jest już poniżej <100/100 tys. Tygodniowo, zostanie odnowiona od 3.5.2021 r. (Z tygodniową przerwą po przedszkolu) W pozostałych regionach, gdzie zapadalność spadnie poniżej <100/100 tys. Tygodniowo w poniedziałek odpowiedniego tygodnia, zostanie wznowiona od następnego poniedziałku (razem z przedszkolem) We wszystkich pozostałych regionach nastąpi wznowienie w momencie ogólnopolskiego spadku poniżej <100/100 tys. Tygodniowo (łącznie z przedszkolami), z wyjątkiem powiatów silnie dotkniętych. Usługi pielęgnacji ciała w trybie 1 zapewniające: 1 klientowi ścisłą higienę. epid. oba muszą mieć negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 (antygen lub PCR) i ochrony dróg oddechowych, z wyłączeniem czynności, które zagrażają integralności skóry. Do tej pory handel zamknięty (24% sklepów) z restrykcyjną higieną. epid. reżim tylko wtedy, gdy zachorowalność w kraju wynosi <100/100 tys. tygodniowo. Rynki zewnętrzne (cały asortyment) z rygorystyczną higieną. epid. reżim tylko wtedy, gdy zachorowalność w kraju wynosi <100/100 tys. tygodniowo. Uzdrowisko – płatnicy opieki zdrowotnej – tylko post-Covid (wejście w ciągu 90 dni po zakażeniu) z wyłączeniem pobytów krótkoterminowych i ograniczeń dla gości zagranicznych o ścisłej higienie. epid. reżimu i pod warunkiem przedłożenia wyników testu dla Covid-19. Galerie, muzea i zabytki bez wycieczek grupowych tylko w regionach z zachorowalnością <100/100 tys. Tygodniowo z zachowaniem ścisłej higieny. epid. reżim. Organizowane amatorskie sporty dla dzieci i młodzieży na świeżym powietrzu tylko w regionach o zapadalności <100/100 tys. Tygodniowo w grupach do 20 osób (na jednym oddzielnym boisku o powierzchni co najmniej 15m² na osobę) bez ochrony dróg oddechowych z stan badań, kontrola przestrzegania higieny. epid. reżim i monitorowanie obecności chorób na odcinkach. Dotyczy to również zajęć wychowania fizycznego i zajęć sportowych w szkołach w środowisku zewnętrznym. Zakłady opieki nad zwierzętami.

PAKIET 3: wg sytuacji epidemiologicznej (<100/100 tys. Tyg.) Realizacja: przy systematycznym spadku do podanej wartości, założenie w okresie 10-17.5.2021 z korzystnym rozwojem. Kwantyfikacja w kategorii podmiotów gospodarczych, na które ma to wpływ: dodatkowo ok. 13 tys Funkcje: Decyzja w sprawie pakietu zapadnie w momencie, kiedy efekt zakończenia sytuacji kryzysowej będzie dobrze oceniony. Pierwszy pakiet ograniczony incydentalnością, nie ma możliwości dokładnego przewidzenia terminu realizacji. Odnowione działania: Inna ochrona dróg oddechowych i ograniczone usługi. Praktyczne nauczanie na uniwersytetach z testem i ochroną dróg oddechowych. Wesela i pogrzeby – zwiększenie liczby uczestników poza domem do maksymalnie 30 osób.

PAKIET 4: wg sytuacji epidemiologicznej (<75/100 tys. Tyg.) Realizacja: przy systematycznym spadku do podanej wartości, założenie w drugiej połowie maja przy korzystnym rozwoju, minimum 1 tydzień po pakiecie 3. Kwantyfikacja w kategorii podmiotów gospodarczych, na które ma to wpływ: dodatkowo ok. 260 tys Funkcje: Pakiet przynosi znaczący wzrost kontaktów międzyludzkich i ryzyko przenoszenia chorób, które będzie możliwe do wdrożenia dopiero przy wszechstronnej ocenie pomyślnego rozwoju epidemii. Zajmij się możliwością wprowadzenia systemu T-N-O (test, choroba, szczepienie), który zwiększyłby bezpieczeństwo pakietu. Odnowione działania: Teatry, koncerty w plenerze z higieną. epid. reżim. Zamki i pałace z higieną. epid. reżim. Ogrody ogrodowe z higieną. epid. reżim. Hotele i pensjonaty na maks. 25% pojemności z testem, z higieną. epid. reżim, z wyłączeniem imprez nocnych. Sporty na świeżym powietrzu w grupach do 20 osób, z wyłączeniem przestrzeni zamkniętych. Sport w środku w trybie 1: 1 z testem. Sport z widzami z ograniczeniami i higieną. epid. reżim. Wesela i pogrzeby – zwiększenie liczby uczestników w pomieszczeniach do maksymalnie 30 osób, w plenerze do maksymalnie 50 osób.

PAKIET 5: wg sytuacji epidemiologicznej (<50/100 tys. Tyg.) Realizacja: przy stałym spadku do podanej wartości założenie jest bardzo niepewne, być może czerwiec-lipiec, co najmniej 1 tydzień po pakiecie 4. Kwantyfikacja w kategorii podmiotów gospodarczych, na które ma to wpływ: dodatkowo ok. 31 tys Funkcje: Pakiet przynosi znaczny wzrost kontaktów międzyludzkich i ryzyko przenoszenia chorób, do realizacji tylko przy kompleksowej ocenie korzystnego rozwoju. Zajmij się możliwością uzupełnienia o system T-N-O (test, choroba, szczepienie), co zwiększy bezpieczeństwo pakietu. Odnowione działania: Teatry i koncerty wewnątrz z ograniczeniami, higiena. epid. reżim i ochrona dróg oddechowych. Kina z ograniczeniami i testami. Wnętrza restauracji z testem, restrykcjami, hyg. epid. reżim. Baseny, sauny, wellness z testem, ograniczenia, higiena. epid. reżim. Sport w środku z testem, restrykcją, higieną. epid. reżim. Wesela i pogrzeby – zwiększenie liczby uczestników w max 100 osób, na zewnątrz max 250 osób z ochroną dróg oddechowych. volume_upcontent_copysharestar_border

PAKIET 6: wg sytuacji epidemiologicznej (<25/100 tys. Tyg.)

Źródło: vlada.cz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj