Człowiek na hulajnodze to nie pieszy !!

0
281

Dziś 20 maja 2021 roku wchodzą w życie wyczekiwane przepisy regulujące status hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Zmiana to ogromna, bo prawny chaos, który obowiązywał do tej pory, zastąpią dość precyzyjne zapisy regulujące korzystanie z UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) . Jakich zasad trzeba będzie teraz przestrzegać i czy za ich nieprzestrzeganie można dostać mandat?

Co zakładają nowe przepisy dla hulajnóg?

Teoretycznie zmieni się wszystko. Bo do tej pory panował w tej materii kompletny chaos prawny. Ustawa Prawo o ruchu drogowym (uchwalona 24 lata temu) nie przewidywała istnienia urządzeń typu hulajnoga elektryczna, dlatego zgodnie ze stanowiskiem resortu i policji, “hulajnogiści” musieli poruszać się po chodnikach, podobnie jak piesi. Nie mogą za to korzystać z jezdni i dróg dla rowerów  (do 500 zł mandatu).

Teraz status hulajnóg jest zbliżony do statusu rowerów (ale nie będzie taki sam). To właśnie najważniejsza zmiana, jaką przynosi nowelizacja. Użytkownik hulajnogi od dziś będzie miał obowiązek jazdy po drodze rowerowej, gdy tylko jest ona dostępna. W przypadku, gdy ścieżki rowerowej nie ma, konieczne będzie skorzystanie z jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. W obu przypadkach będzie mógł jednak rozpędzić się maksymalnie do 20 km/h.

W przypadku, gdy nie ma drogi dla rowerów, ani jezdni z limitem 30 km/h, “hulajnogista” będzie musiał zjechać na chodnik. W tym przypadku konieczne będzie ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie im poruszania się, a jazda będzie dozwolona z maksymalną prędkością “zbliżoną do prędkości pieszego”. Jaką dokładnie? Tego nie sprecyzowano.

Kogo obejmą nowe przepisy?

Powyższe przepisy obowiązują w przypadku hulajnóg elektrycznych, pozostałych urządzeń transportu osobistego (UTO) oraz “sprzętu sportowo-rekreacyjnego przeznaczonego do poruszania się w pozycji stojącej, napędzonego siłą mięśni” (np. rolki i deskorolki bez silniczków).

Z hulajnóg oraz UTO skorzystają osoby powyżej 18 roku życia bez posiadania żadnych uprawnień. Młodsze, aby jeździć tymi urządzeniami, będą musiały posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Młodsze dzieci (które jeszcze nie mają karty rowerowej, czyli poniżej 10. roku życia) będą miały zakaz jazdy hulajnogami itp. urządzeniami. Co ważne, regulacje te dotyczą tylko UTO. Ze sprzętu sportowo-rekreacyjnego każdy może korzystać bez ograniczeń.

Jak parkować hulajnogi elektryczne? 

Przepisy regulują również możliwość zaparkowania hulajnogi elektrycznej na minuty. Jak czytamy na stronie gov.pl, pojazdy te będzie można pozostawić tylko na wyznaczonym do tego celu miejscu, a gdy go nie ma tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
  • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Dla użytkowników przewidziano również szereg kar. Za rozmowę przez telefon (trzymany przy uchu) podczas jazdy grozi mandat w wysokości 200 zł, za jazdę po spożyciu alkoholu: od 300 do 500 zł, za niestosowanie się do warunków parkowania na chodniku: 100 zł, a za nieustępowanie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu: 350 zł.

Źródło: gov.pl / Ministerstwo Infrastruktury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj