czwartek, 23 listopada, 2023
More
  Strona głównaAktualnościElektroniczne winiety autostradowe w Czechach

  Elektroniczne winiety autostradowe w Czechach

  -

  Obowiązek zakupu winiety elektronicznej dotyczył będzie pojazdów samochodowych mających co najmniej cztery koła, których dopuszczalna masa całkowita wynosi 3,5 tony. Przyczepy i motocykle obowiązkowi temu nie podlegają. Od dnia 01.01.2021 r. zostanie rozszerzona lista pojazdów podlegających zwolnieniu z opłaty.

  Na podstawie tablicy rejestracyjnej pojazdu organy kontrolne – Policja Republiki Czeskiej i Administracja Celna Republiki Czeskiej – ustalają, czy posiadasz ważną winietę elektroniczną, ewent. czy Twój pojazd podlega zwolnieniu z opłaty drogowej.
  Kontrole będą przeprowadzane na płatnych odcinkach autostrad przy użyciu pojazdów patrolowych wyposażonych w system kamer przeznaczonych do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, za pośrednictwem zdalnego połączenia z bramkami kontrolnymi lub w formie kontroli na MOP-ach i parkingach.
  Wysokość mandatów karnych
  Jeżeli na płatnym odcinku autostrady system wykryje pojazdu nie posiadający ważnej winiety elektronicznej (o ile nie podlega on zwolnieniu z opłaty), kierującemu tymże pojazdem grozi mandat karny w wysokości do 20.000 CZK.
  Kontrola dotyczyć będzie również ewentualnego wyłudzenia / niezgodnego z prawem wykorzystania zwolnień z opłaty. Jeśli osoba fizyczna lub prawna złoży zawiadomienie o zwolnieniu z opłaty, a nie ma ona do niego prawa, próbując w ten sposób umyślnie oszukać system, grzywna może wynieść nawet do 100.000 CZK. Jeżeli z płatnego odcinka autostrady korzysta pojazd, który podlega zwolnieniu z opłaty, lecz kierujący nie złożył zawiadomienia o zwolnieniu z opłaty, mimo że ustawa tego wymaga, grozi mu kara grzywny w wysokości do 5.000 CZK. Grzywna tej samej wysokości grozi osobom, które w ciągu dziesięciu dni roboczych nie powiadomią Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej o ustaniu przyczyny wymaganej do zwolnienia pojazdu z opłaty.

  Jesteś zainteresowany kupnem winiety ? Nic prostszego klikaj i zrób zakup – klik

  Źródło: edelnice.cz

  Ostatnie artykuły

  Ostatnie artykuły