Fałszywi kominiarze – bądź czujny i nie daj się nabrać

0
67

Kamiennogórscy policjanci otrzymali niepokojące informacje o osobach, które podając się za kominiarzy usiłują sprzedawać kalendarze, a także inne akcesoria kominiarskie. Poznaj kilka faktów, zanim dasz się nabrać fałszywemu kominiarzowi…

Oszustwa na tzw. legendę to sposób, w którym przestępcy podszywają się pod instytucje czy pracowników administracji, a następnie pod wymyślonym pretekstem dostają się do mieszkań, po to aby je okraść. Jednym z zawodów, pod które podszywają się takie osoby, to właśnie kominiarze.

Kamiennogórscy policjanci otrzymali niepokojącą informację o tym, że na terenie gminy Lubawka pojawiły się osoby, które przebrani za kominiarzy usiłują sprzedawać kalendarze, a także inne akcesoria. Sam strój nie świadczy o ich autentyczności.

Przypominamy, że jedną z najważniejszych zasad, których należy przestrzegać to ta dotycząca ograniczonego zaufania. Nigdy nie mamy pewności, co do tożsamości osoby, z którą rozmawiamy.
Bądź ostrożny i nie wpuszczaj do mieszkania nieznajomych osób. Żądanie konkretnej opłaty za kalendarz, próba siłowego wejścia do mieszkania czy rozglądanie się po nim świadczy o możliwym oszustwie.

Prawdziwi kominiarze:
→ nie sprzedają kalendarzy ani innych rzeczy – są one rozdawane za darmo;
→ na kontrolę przychodzą zapowiedziani. Odpowiednie informacje są wywieszone w bramach czy na tablicach ogłoszeń z wyprzedzeniem;
→ powinni mieć ze sobą identyfikator ze zdjęciem oraz informacjami dotyczącymi uprawnień;
→ nigdy nie wchodzą oni do innych pokojów, w których nie ma ciągów wentylacyjnych lub kominowych. Zawsze przeprowadzają kontrolę w obecności lokatorów mieszkania i nie chodzą samodzielnie po innych pomieszczeniach;
→ nigdy nie żądają pieniędzy za wykonane usługi w blokach mieszkalnych od ich mieszkańców. Po zakończeniu wszystkich kontroli firma kominiarska przekazuje protokół oraz rachunek na ręce przedstawicieli danej spółdzielni czy też wspólnoty i to oni w naszym imieniu uiszczają wszelkie opłaty.

Jeśli nie jesteś pewny czy zapukał do Ciebie kominiarz – informacji na ten temat udzieli  Kominiarska Spółdzielnia Pracy Św. Florian (Władysława Broniewskiego 6, 58-400 Kamienna Góra) – pod numerem telefonu 75 744 22 91 w godzinach pracy.

Jeśli uważasz, że jest to oszustwo – zadzwoń na numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki policji.

Bądź czujny i nie daj się nabrać!

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj