Hondą na promilach i bez uprawnień

0
179
Olsztyn-Alco Blow - nowy alkomat na wyposaýeniu policji wystarczy dmuchnˆ. Fot. Pawe¸ Kicowski /10 czerwiec 2011/

W dniu 20 czerwca br. policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Wałbrzychu zatrzymali w okolicy jednego z akwenów wodnych na terenie gminy 42-letniego kierowcę Hondy, który w wydychanym powietrzu miał ponad 3 promile alkoholu, a dodatkowo wsiadł za kierownicę samochodu, nie posiadając wymaganych do tego uprawnień. Mężczyzna ukarany został dwoma mandatami karnymi za wykroczenia, których się dopuścił. Natomiast za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

20 czerwca br. policjanci z Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze zatrzymali 42-letniego mieszkańca miasta, który wsiadł za kierownicę Hondy Accord, po tym, jak wcześniej spożywał alkohol, relaksując się nad wodą w Jawiszowie. Kierowca był tak pijany, że wyjeżdżając, zahaczył prawidłowo zaparkowany na poboczy drugi samochód m-ki Citroen. Funkcjonariusze Ruchu Drogowego w wyniku sprawdzenia mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych szybko ustalili, iż nie posiada on uprawnień wymaganych do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dodatkowo alkomat wykazał, iż 42-latek w wydychanym powietrzu ma ponad 3 promile alkoholu. W związku z powyższym policjanci zmuszeni byli wezwać na miejsce lawetę, na której Honda odjechała w kierunku parkingu strzeżonego, natomiast kierujący, po tym, jak został ukarany dwoma mandatami karnymi w kwocie po 500 zł, w związku z dwoma wykroczeniami, jakich się dopuścił, musiał poszukać innego transportu.

W dniu dzisiejszym (24.06) usłyszał on dodatkowo zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, do którego się przyznał. W swoich wyjaśnieniach tłumaczył, iż faktycznie zarówno w dniu zatrzymania, jak i dzień wcześniej spożywał alkohol. Prokurator zdecydował o nałożeniu na 42-latka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na najbliższe 3 lata, a dodatkowo mężczyzna będzie musiał wpłacić kilku tysięczną grzywnę oraz dodatkowo świadczenie pieniężne, poniesie też koszty sądowe.

Policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że bezpieczne korzystanie z akwenów wodnych to przede wszystkim zachowanie trzeźwości. Alkohol i woda nie idą w parze. Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Źródło: KPP Kamienna Góra Oficer Prasowy asp. Paulina Basta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj