Kamienna Góra nie zwalnia, a nadrabia !

0
164

Kamienna Góra nie zwolni inwestycyjnego tempa w 2021 roku. Na różne przedsięwzięcia podnoszące jakość życia mieszkańców samorząd przeznaczył w budżecie prawie 17 mln złotych. Prorozwojowy plan wydatków miasta poparło dwunastu radnych, trzech było mu przeciwnych.

W tym roku zakończą się trwające od kilku lat projekty. Samorząd zaplanował na początek września otwarcie odrestaurowanego gmachu Centrum Kultury. Prace budowlane dobiegają tam końca i wkrótce rozpocznie się wyposażanie siedziby tej instytucji. Praktycznie gotowa jest przyległa biblioteka miejska.

W październiku 2021 r. ma być skończona modernizacja hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Ta równie poważna inwestycja rozpoczęta w ubiegłym roku. Jej realizacja pochłonie w sumie 4,5 mln zł. Po przebudowie hala zamieni się w obiekt dwukondygnacyjny. Duża sala z boiskiem i widownią będzie znajdowała się na I piętrze, a parter pomieści dwie mniejsze sale do ćwiczeń.

W czerwcu 2021 roku zakończy się modernizacja 400-metrowego odcinka ulicy Jana Pawła II. Jednym z celów projektu jest poprawa przepustowości ulicy. Strefa oczekiwania przed sygnalizacją świetlną przy skrzyżowaniu z ul. Jeleniogórską wydłuży się o około 25 metrów. Powstaną dwie zatoki dla autobusów i miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Zostanie także oświetlonych pięć przejść dla pieszych oraz pojawią się pasy zieleni.

– Dużo uwagi poświęcimy też innym drogom. Zaplanowaliśmy przebudowę ulicy Śląskiej i odcinka ul. Waryńskiego, budowę ul. Leśnej oraz remonty ulic: Sportowej i Fabrycznej – wylicza burmistrz Janusz Chodasewicz. – W planach jest także remont kładki nad Bobrem przy ul. Wiejskiej oraz wykonanie dokumentacji koniecznej do kolejnych remontów ulic: Małej, Lipowej, Lubawskiej, Legnickiej, Wysokiej, Zielonej, Wrzosowej, Nadrzecznej, Jesionowej, Ptasiej i Towarowej – dodaje burmistrz.

W 2021 r. ruszy przebudowa dawnej szkoły na ul. Lubawskiej. Po modernizacji samorząd zamierza utworzyć tam miejski żłobek i przedszkole. Powstanie tam także Dom Dziennego Pobytu dla kamiennogórskich seniorów. Koszt inwestycji został oszacowany na 12 – 15 mln zł. Miasto Kamienna Góra na razie pozyskało 2,5 mln złotych dotacji na ten projekt. – Podzielimy prace na etapy, aby zrealizować go w miarę pozyskiwania kolejnych funduszy. Chciałbym zamknąć tę inwestycję do końca tej kadencji – zapowiada burmistrz Chodasewicz.

W tegorocznym budżecie 1,5 mln złotych przeznaczono na remonty budynków mieszkalnych. Gmina zleci także wykonanie dokumentacji wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy Alei Wojska Polskiego. Powstanie w nim 12-14 mieszkań komunalnych.

Plan miejskich wydatków uwzględnia także wymianę 200 wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Kamienna Góra otrzymała 1,5 mln zł dofinansowania na ten cel. Pieniądze zostaną rozdysponowane w ramach dotacji wśród mieszkańców. Będzie ją można przeznaczyć na modernizację instalacji grzewczych w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych na terenie miasta.

Wiosną rozpoczną się prace przygotowawcze do modernizacji terenu kąpieliska nad Zalewem.

W sumie plan wydatków inwestycyjnych na 2021 r. opiewa na prawie 17 mln zł (rok wcześniej miasto przeznaczyło na ten cel ponad 21 mln złotych).
– Jestem przekonany, że nie zakończymy planu inwestycji na 17 mln złotych. W miarę pozyskiwania zewnętrznych funduszy wydatki remontowe i inwestycyjne będą rosły. Spodziewam się, że w 2021 roku mogą się one zamknąć kwotą 25 mln złotych – podsumowuje burmistrz Chodasewicz.

Konsekwentna polityka władz miasta w tym zakresie została dostrzeżona przez specjalistów. W ubiegłym roku samorządowy magazyn „Wspólnota” umieścił Kamienną Górę na 72. pozycji w rankingu liderów inwestycji. Do pierwszej setki miast powiatowych gmina awansowała z 230 miejsca.

Źródło: UM Kamienna Góra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj