niedziela, 26 marca, 2023
More
  Strona głównaTurystykaKatakumby krzeszowskiej bazyliki

  Katakumby krzeszowskiej bazyliki

  -

  23 listopada 2020 roku po raz pierwszy reporterzy zjechali do katakumb Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie. Dzięki telewizji Strimeo wszystkie osoby, które interesują się historią naszego opactwa będą mogły poznać historię tego miejsca i pochowanych tam zakonników.

  Podziemia, które udostępniliśmy dla reporterów to jeden z trzech takich obiektów znajdujących się pod Bazyliką. Organizacją pracy oraz wszystkimi kwestami bezpieczeństwa zajęła się telewizja Strimeo. Do wnętrza wraz z reporterami dostał się także Rafał Bijak – przewodnik po krzeszowskim opactwie. Nie było możliwości aby dostać się do podziemi schodami – ze względu na wagę kamiennej płyty, która je zamyka przed ołtarzem. Dwójka ochotników z lokalnej jednostki Straży Pożarnej przetransportowała uczestników nagrań wraz ze sprzętem na linach przez okno znajdujące się po południowej stronie Bazyliki.

  Podziemia, które uchwycone zostały w kadrach obiektywów znajdują się pod prezbiterium – według tradycji chowani tam byli prezbiterzy, czyli ojcowie cystersi, którzy mieli możliwość sprawowania Mszy Świętych. Na miejscu znajduje się około 80 trumien, istnieje prawdopodobieństwo, że było ich tam o wiele więcej. Szczątki pozostałych zakonników mogą być także wmurowane w ściany tego zabytkowego obiektu. Najstarsza trumna wydatowana jest na rok 1739, natomiast dokumenty mówią że pierwsze pochówki odbyły się w tym miejscu już w 1730 roku. To ciekawostka biorąc pod uwagę fakt, że krzeszowska Bazylika powstała dopiero w 1735 roku.

  Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie kryje wiele niezwykłych historii – które można odkryć zwiedzając ten kompleks. Pewna część podziemi także jest udostępniona odwiedzającym – zwiedzać ją można w weekendy w sezonie letnim. Serdecznie zapraszamy aby po pandemii odwiedzić to miejsce, aby odkryć piękno i tajemnice Europejskiej Perły Baroku.

  Źródło: StrimeoTV

  Ostatnie artykuły

  [td_block_social_counter custom_title="Zostańmy w kontakcie" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#ea2e2e" f_header_font_family="522" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_style="italic" f_header_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNSIsInBvcnRyYWl0IjoiMTQifQ==" facebook="lubawka24" youtube="channel/UCoLhpxTmCP3sfQyrr4pwI4A" style="style10 td-social-boxed td-social-colored" tdc_css="eyJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzIiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ=="]

  Ostatnie artykuły