wtorek, 30 maja, 2023
More
  Strona głównaKronika policyjnaKolejne wspólne patrole

  Kolejne wspólne patrole

  -

  Powiat kamiennogórski to część strefy nadgranicznej przy granicy państwowej z Czechami. Nieodłącznym elementem współpracy międzynarodowej są wspólne patrole ruchu drogowego z Polski i Czech, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w rejonie granic obu państw.

  Strefa Schengen daje możliwość dość swobodnego przepływu ludzi przez granice państwowe. Oczywiście to wiele możliwości rozwoju, ale także jest to furtka dla przestępców i osób popełniających wykroczenia. Ustalanie sprawców oraz skuteczne wykonywanie czynności służbowych byłoby niemożliwe bez szerokiej współpracy pomiędzy jednostkami, nie tylko krajowymi. Służby polsko-czeskiej drogówki to jeden z elementów składowych współpracy międzynarodowej prowadzonej stale przez oba kraje.

  Policjanci ruchu drogowego z Kamiennej Góry razem z funkcjonariuszami z okr. Trutnov (Czechy) patrolują tereny strefy nadgranicznej obu państw. Poprawa bezpieczeństwa w rejonach przyległych do granic państwowych to priorytet dla wspólnych działań. Podczas patroli oprócz kontroli pojazdów, reagowania na bieżące wykroczenia i przestępstwa, policjanci wspólnie obsługują zdarzenia drogowe czy zlecone interwencje.

  Poznanie specyfiki służby z danego kraju może przyczynić się do polepszenia realizacji zadań na terenie Polski i Czech. Wymiana informacji pomiędzy państwami pozwala na skuteczniejsze działanie w przypadku przestępstw i wykroczeń popełnianych w tym rejonie. Jest to również możliwość do zdobycia cennego doświadczenia dla funkcjonariuszy obu państw, które jest wykorzystywane do działań takich jak: poszukiwanie osób, odzyskiwaniu utraconych przedmiotów czy pościgów transgranicznych.

  Źródło: KPP Kamienna Góra st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka

  Ostatnie artykuły

  Ostatnie artykuły