Kompleksowy plan Premiera Morawieckiego – 100 dni solidarności

0
80

Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności – ogłosił w sobotę 21 listopada 2020 Premier Mateusz Morawiecki

W ramach prac przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pierwszy to tzw. etap odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12), drugi to etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej) oraz trzeci, czyli etap kwarantanny narodowej, która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.

Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane – poinformował szef rządu.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Należy pamiętać, że w przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

W sklepach, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10 do 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Zdalna nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązywać będzie do przerwy świąteczno-noworocznej. Następnie, tuż po nowym roku, od 4 do 17 stycznia odbędzie się przerwa w nauce, która zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Jak zapewnił premier rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Ponadto, co najmniej do 27 grudnia, zawieszona pozostaje działalność hoteli, lokali gastronomicznych, ośrodków kultury oraz siłowni. Podtrzymane zostaje ograniczenie w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

W komunikacji zbiorowej obowiązuje ograniczenie liczby osób: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Ograniczeniom podlegają także zgromadzenia i spotkania. W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj