Kwarantanna w Polsce po powrocie z zagranicy: Oto kogo obejmuje!

0
294

Rząd ogłosił przedłużenie dotychczasowych obostrzeń. Oznacza to, że do 31 stycznia obowiązkową, 10-dniową kwarantanną objęte będą nie tylko osoby przekraczające zewnętrzną granicę UE, ale także przybywający do Polski transportem zbiorowym.

10-dniowej kwarantannie polegają osoby, które przekraczają granicę RP stanowiącą jednocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że są to nie tylko granice lądowe, ale również “granice morskie państw członkowskich, a także ich porty lotnicze, porty rzeczne, porty morskie i porty na jeziorach, pod warunkiem że nie stanowią one granic wewnętrznych”. Oznacza to, że kwarantanną są objęte osoby przybywające do Polski np. z Turcji, Chin czy Stanów Zjednoczonych.

Do 31 stycznia obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny dotyczy także osób przekraczających granicę transportem zbiorowym, czyli:

  • statkiem powietrznym,
  • transportem kolejowym,
  • pojazdem publicznego transportu zbiorowego (przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej dziewięciu osób łącznie z kierowcą; służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego, lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego, lub międzynarodowego przewozu regulowanego lub kombinowanego; pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie powyżej siedmiu i nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie międzynarodowym osób).

Według nowych przepisów, przewoźnik powinien poinformować pasażerów o konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny, zaś osoba przekraczająca granicę powinna przed jej przekroczeniem przekazać przewoźnikowi informację o miejscu odbycia kwarantanny. Z kolei przewoźnik powinien niezwłocznie przekazać ją jednostce podległej ministrowi zdrowia w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Podsumowując: Jeśli wybieracie się do Polski z Niemiec własnym samochodem, to kwarantanna Was nie obejmuje!

Kwarantanna w Polsce. Kogo nie dotyczy?

W przypadku podróży transportem zbiorowym kwarantanny nie muszą odbywać osoby przekraczające granicę wewnętrzną w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub kraju sąsiadującym – m.in. załogi statków powietrznych, kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach transportu międzynarodowego czy żołnierze. Co więcej, z kwarantanny zwolnione są osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Oczywiście, aby zostać zwolnionym z kwarantanny należy posiadać podczas przekraczania granicy stosowne dokumenty potwierdzające cel przyjazdu do Polski lub kwalifikacje zawodowe. Dokładne informacje dotyczące wjazdu do Polski można znaleźć na stronie Straży Granicznej.

Źródło: Onet,PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj