Muzealny Pociąg Specjalny „Dolnośląski Ekspres”

Niesamowita gratka dla miłośników kolei ale nie tylko.Duże wydarzenie i świetna atrakcja.

Rezerwacja biletów-> klik 23.09.2023 r. (Sobota)

Odjazd z Lubawki 12:08

Kamienna Góra 12:20-12:30

Wałbrzych Główny 13:20

Jaworzyna Śląska przyjazd planowany na 13:53

Pociąg prowadzi lokomotywa parowa 555.153 „Němka”. Sprzedaż biletów na pociąg „Czeski Ekspres I” prowadzona jest wyłącznie na całą trasę Lubawka – Jaworzyna Śl., bez możliwości zakupu biletów odcinkowych w innej cenie. Jednocześnie informujemy, że jest możliwość rozpoczęcia jazdy w Kamiennej Górze lub Wałbrzychu.

Rezerwacja biletów-> klik 24.09.2023 r. (Niedziela)

Odjazd z Jaworzyny Śląskiej 16:21

Wałbrzych Główny 16:58-17:13

Kamienna Góra 17:58-18:03

Lubawka przyjazd planowany 18:17

Pociąg prowadzi lokomotywa parowa 555.153 „Němka”. Sprzedaż biletów na pociąg „Czeski Ekspres I” prowadzona jest wyłącznie na całą trasę Jaworzyna Śl. – Lubawka., bez możliwości zakupu biletów odcinkowych w innej cenie. Jednocześnie informujemy, że jest możliwość zakończenia jazdy w Kamiennej Górze lub Wałbrzychu

Poza tym w dniach 22-24 wrześmia br. w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku będzie trwał Dolnośląski Festiwal Zabytków Techniki.
Festiwal Zabytków Techniki, organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, jest największym na Dolnym Śląsku plenerowym wydarzeniem edukacyjnym w całości poświęconym i skoncentrowanym na industrialnym dziedzictwie regionu. Jest wydarzeniem wielowymiarowym, w którym udział biorą zarówno partnerzy instytucjonalni – muzea, czynne zakłady przemysłowe oraz osoby prywatne – właściciele zabytkowych maszyn i urządzeń. W czasie 3 dniowego wydarzenia przemysłowe przestrzenie ponownie wypełniają się klimatem dawnej pracy i technologii.
Centralnym punktem Festiwalu będzie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które w jego ramach organizuje Galę Parowozów – X Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów. W tym roku udział w zlocie weźmie udział 5 czynnych parowozów – z Polski i Republiki Czeskiej. Przez 3 dni w Muzeum trwać będą prezentacje zabytkowych pojazdów a dla chętnych, organizowane będą przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach Dolnego Śląska.
👉 https://www.muzeatechniki.pl/gala-parowozow/
W ramach Festiwalu odbędzie się również, już po raz 3, Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki. Pierwszy na Dolnym Śląsku turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Uczestnicy nie tylko zwiedzają zabytkowe obiekty, ale sami biorą w nim udział w historycznych pojazdach. Na trasie rajdu znajduje się 30 obiektów, które zlokalizowane są niemalże we wszystkich zakątkach Dolnego Śląska. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbędzie się na terenie Muzeum Techniki Rolniczej, w którym odbędzie się również Gala Techniki Rolniczej, jedyne na Dolnym Śląsku spotkanie zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Gala organizowana będzie na terenie powstającego Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, powstającego na terenie zespołu folwarczno – pałacowego z XVI wieku. Wystawą statycznym towarzyszyć będą pokazy pracy pojazdów i maszyn.
👉 https://www.muzeatechniki.pl/dolnoslaski-rajd-zabytkow/
Festiwal będzie również okazją do oficjalnego zamknięcia i podsumowania realizowanego w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – Oddziału Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w Jaworzynie Śląskiej, projektu pn. Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Największego projektu inwestycyjnego w historii muzeum, który w znaczący sposób zabezpiecza zabytkową substancję zespołu dawnej parowozowni, wagonowni oraz zapadni kolejowej oraz przystosowywuje obiekty do pełnienia nowych, edukacyjnych, funkcji.
👉 https://www.muzeatechniki.pl/interreg/

Źródło: Muzeum Kolejnictwa na Śląsku