środa, 29 marca, 2023
More
  Strona głównaAktualnościNiemcy - Lockdown !!

  Niemcy – Lockdown !!

  -

  Od dziś (16.12.2020) życie publiczne w Niemczech zostaje ponownie zamrożone. Decyzję w tej sprawie kanclerz Angela Merkel podjęła podczas ostatniej wideokonferencji z premierami krajów związkowych.

  Kanclerz apeluje

  Kanclerz Angela Merkel przyznała, że podjęte decyzje mogą wiązać się z nowymi ograniczeniami dla wielu osób i zaapelowała o przyjęcie ich ze zrozumieniem. “Zostaliśmy zmuszeni do działania“, powiedziała. Pod adresem pracodawców skierowała prośbę o wprowadzenie ferii zakładowych w czasie lockdownu albo o tymczasowe rozszerzenie pracy w trybie homeoffice.

  Ograniczenie kontaktów

  Podczas prywatnych spotkań nadal obowiązuje górna granica wynosząca 5 osób z dwóch gospodarstw domowych, z wyjątkiem dzieci do lat 14. Podczas świąt landy mogą podejmować dodatkowe decyzje, jak na przykład ograniczenie do “najbliższej rodziny” i tylko z gospodarstw krewnych w prostej linii. Kontakty powinny być zredukowane do minimum od 5 do 7 dni przed spotkaniem rodzinnym. Zaapelowano też do zrezygnowania z podróży, jeśli to możliwe.

  Święta i sylwester

  Podczas świąt będą obowiązywać ograniczenia dotyczące liczby uczestników uroczystości rodzinnych, a na sylwestra – zakaz zgromadzeń publicznych.

  Na wyraźne życzenie szpitali oraz klinik wprowadzono zakaz odpalania fajerwerków, a ich sprzedaż została w zasadzie zabroniona. W dniach od 16 grudnia do 10 stycznia nie będzie można spożywać alkoholu w miejscach publicznych. Tym, którzy się do tego nie zastosują, grozi kara grzywny.

  Lockdown w handlu i usługach, ale z wyjątkami

  Ponowne wprowadzenie twardego lockdownu uznano za konieczne ze względu na wciąż wysoką liczbę nowych zarażeń koronawirusem. Nowe przepisy będą obowiązywać na razie do 10 stycznia, przy czym 5 stycznia odbędzie się kolejna konferencja.

  Przepisy przewidują, między innymi, zamknięcie sklepów z wyjątkiem: spożywczych, ze zdrową żywnością, z napojami, z artykułami sanitarnymi oraz aptek, drogerii, a także stacji benzynowych, banków, kas oszczędnościowych oraz placówek pocztowych. Dozwolone są usługi dostawy i odbioru w gastronomii.

  Zamknięte zostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne, masażu i tatuażu, dochodzi tam bowiem do bliskiego kontaktu personelu z klientami.

  Szkoły i przedszkola

  Zniesiony zostanie obowiązek osobistej obecności w szkołach i przedszkolach. Od 16 grudnia do 10 stycznia dzieci powinny pozostać w domu, o ile jest to możliwe. Szkoły i przedszkola będą w tym czasie zasadniczo zamknięte. Zajęcia będą odbywały się zdalnie. Rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym zostaną zaoferowane dotakowe możliwości zajęcia się nimi w postaci płatnego urlopu. Władze zaapelowały do ich pracodawców o umożliwienie im pracy w trybie homeoffice.

  Przedsiębiorstwa

  W związku z wprowadzeniem twardego lockdownu władze planują wprowadzenie dodatkowej pomocy pomostowej dla firm, które ucierpiały wskutek tej decyzji. Jej wysokość zostanie zwiększona z 200 tys. do 500 tys. euro. Rząd zapewnia, że pomoc będzie realizowana szybko i bez zbędnych przeszkód.

  Uroczystości kościelne

  Osoby udające się do kościoła mają obowiązek utrzymania dystansu społecznego wynoszącego przynajmniej 1,5 metra i noszenia maseczek ochronnych. Śpiewanie w kościele jest zabronione. W razie spodziewanego napływu większej liczby wiernych do świątyni władze lokalne muszą wprowadzić system ich uprzedniego meldowania się.

  Źródło: Ambasada RP w Niemczech

  Ostatnie artykuły

  [td_block_social_counter custom_title="Zostańmy w kontakcie" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#ea2e2e" f_header_font_family="522" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_style="italic" f_header_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNSIsInBvcnRyYWl0IjoiMTQifQ==" facebook="lubawka24" youtube="channel/UCoLhpxTmCP3sfQyrr4pwI4A" style="style10 td-social-boxed td-social-colored" tdc_css="eyJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzIiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ=="]

  Ostatnie artykuły