czwartek, 30 marca, 2023
More
  Strona głównaAktualnościOd dziś kolejne zmiany w obostrzeniach

  Od dziś kolejne zmiany w obostrzeniach

  -

  Nowe przepisy, modyfikujące dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa zostały opublikowane w „Dzienniku Ustaw” w poniedziałek przed północą. W dokumencie czytamy, że wchodzą one w życie następnego dnia po publikacji, czyli we wtorek.

  Nowe przepisy dla wjeżdżających do Polski

  Zapisy nowego rozporządzenia dotyczą m.in. osób przyjeżdżających z zagranicy, które będą musiały odbyć kwarantannę na terenie naszego kraju.

  Mianowicie, zwolnieni z niej zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki oraz dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem.
  Kwarantanna nie obejmie także powracających do Polski studentów, uczestników studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktorantów, którzy kształcą się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osób prowadzących działalność naukową.

  Kwarantanny nie będą musiały odbywać również osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko koronawirusowi szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej.

  Uzdrowiska

  Poluzowanie restrykcji dotyczy także lecznictwa uzdrowiskowego. Nowe przepisy zezwalają na takie leczenie w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach. Wcześniej jednak przedstawić trzeba ujemny wynik testu na koronawirusa, przeprowadzonego nie później niż na sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy ma opłacić Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Zmiany w kolejce do szczepień

  Nowe wytyczne zakładają również zmiany w kolejce w narodowym programie szczepień. Po tym jak pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych (grupa I ) zostaną zaszczepieni na koronawirusa, szczepionka będzie dostępna dla osób zatrudnionych w noclegowniach i ogrzewalniach.

  Poszerzono również grupę pracowników oświaty i placówek wychowawczych, którzy będą mogli zostać zaszczepieni w grupie I.

  Nowe restrykcje w kasynach

  Zmieniły się również zapisy dotyczące kasyn oraz obiektów działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych. W tym przypadku rząd zdecydował się na zaostrzenie restrykcji. W kasynach nie będzie można już spożywać posiłków i napojów. W mocy pozostaje limit osób, który zakłada 1 klienta na 15 mkw.

  Aplikacje sędziowskie i prokuratorskie

  Nowe rozporządzenie zakłada również, że z zakazu zgromadzeń wyłączone będą konkursy na aplikacje sędziowskie i prokuratorskie – w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji. Z zakazu zgromadzeń wyłączone będą również egzaminy sędziowskie i egzaminów prokuratorskie oraz konkursy na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów

  Źródło: gov.pl / Pilska Times

  Rozporządzenie klik

  Ostatnie artykuły

  [td_block_social_counter custom_title="Zostańmy w kontakcie" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#ea2e2e" f_header_font_family="522" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_style="italic" f_header_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNSIsInBvcnRyYWl0IjoiMTQifQ==" facebook="lubawka24" youtube="channel/UCoLhpxTmCP3sfQyrr4pwI4A" style="style10 td-social-boxed td-social-colored" tdc_css="eyJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzIiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ=="]

  Ostatnie artykuły