Od dzisiaj nowe zasady na granicach

0
498

Nowe zasady obowiązują od dzisiaj przyjeżdżających do Polski. Wszyscy podróżni, niezależnie od środku transportu, obejmowani są kwarantanną, z której zwalniają m.in. zaszczepienie przeciwko Covid-19 i negatywny wynik testu na koronawirusa. Nowe przepisy dzielą podróżnych na dwie grupy w zależności od kierunku podróży.

Grupa pierwsza to przyjeżdżający do Polski z krajów strefy Schengen: oni uzyskają zwolnienie z kwarantanny, jeśli okażą negatywny wynik testu na koronawirusa – PCR lub antygenowego, wykonanego do 48 godzin przed przyjazdem.

Grupa druga to przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen: oni są automatycznie i bez wyjątku obejmowani kwarantanną.

Co jednak istotne, osoby z obu grup będą mogły zdjąć nałożoną na nich po przyjeździe do Polski kwarantannę.

“Tą kwarantannę można zdjąć, jeżeli wykona się w Polsce test i będzie on miał wynik negatywny” – wyjaśniał wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Za egzekwowanie przepisów będą odpowiadały właściwe służby

Jak stwierdził rzecznik rządu, za egzekwowanie tych przepisów “będą odpowiadały właściwe służby”. – Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją – nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test – powiedział Piotr Müller. – Osoby przekraczające granice UE są automatycznie objęte kwarantanną i powinny zgłosić się do sanepidu w celu jej odbycia.

Źródło:gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj