Oszustwa na BLIK – nie daj się okraść

0
129

Kamiennogórscy policjanci przestrzegają przed oszustami podszywającymi się pod znajomych na portalach społecznościowych i w ten sposób wyłudzających kody „blik”. Sprawdzajmy, czy aby na pewno to nasi znajomi potrzebują pomocy. Nie daj się nabrać fałszywemu koledze!

Po raz kolejny przestrzegamy przed przestępcami, którzy wykorzystują internet do popełniania przestępstw.
W tym konkretnym oszustwie, sprawcy włamują się na konta społecznościowe, które często są słabo zabezpieczone.
Następnie poprzez komunikator wysyłają prośby o podanie im kodu „BLIK” wymyślając powód, dla którego sami nie mogą wykonać przelewu.
Niestety część osób, nie zastanowi się, nie sprawdzi tej informacji i wysyła potrzebny przestępcy kod, którego on używa do wypłaty środków z konta bankowego. W dobrej wierze sam poszkodowany potwierdza transakcje, myśląc, że pomaga „znajomemu”.

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa pamiętajmy o:
– stosowaniu dwuskładnikowego zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym – logowanie oprócz podania hasła będzie wymagało np. podania kodu sms;
– potwierdzeniu informacji przesyłanych przez „znajomego”. Zadzwoń, zapytaj – stracisz dodatkowych kilka sekund, a nie kilka tysięcy z konta;
– sprawdzeniu transakcji, które potwierdzasz na swoim koncie bankowym – pamiętaj, że oszust nie skorzysta z kodu, dopóki go nie potwierdzisz w telefonie!
Chroń swój PIN przed oczami innych osób.

Źródło: KPP kamienna Góra st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj