Pod wpływem środków i bez uprawnień

0
132

W nocy z 28 na 29 grudnia policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego z Kamiennej Góry zatrzymali pojazd do kontroli, którego kierujący na widok radiowozu gwałtownie skręcił w boczną ulicę. Dalsze czynności wyjaśniły zachowanie 40-letniego mężczyzny. Nie posiadał uprawnień do kierowania, a do tego tester narkotykowy wykazał, że był on pod wpływem środków zabronionych.

W nocy z 28 na 29 grudnia 2022 roku około godziny 2:00, policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego podczas patrolu przy ul. Bohaterów Getta w Kamiennej Górze zauważyli samochód, którego manewr bardzo ich zainteresował. Kierujący tym pojazdem, gwałtownie skręcił w ulicę poprzeczną, prawdopodobnie chcąc uniknąć spotkania z funkcjonariuszami.

Mundurowi postanowili sprawdzić przyczynę tego dziwnego zachowania i zatrzymali go do kontroli. Jak się okazało 40-latek z Kamiennej Góry, który siedział za kierownicą, stracił uprawnienia kilka lat wcześniej. Policjanci widząc nerwowe zachowanie oraz biorąc pod uwagę wcześniejszą przyczynę utraty prawa jazdy, wykonali tester narkotykowy. Jego wynik jednoznacznie wskazał, że kierujący jest pod wpływem narkotyków. Aby ustalić dokładne stężenie tych środków w organizmie, pobrana została mu krew do badań.

Przypominamy, że zgodnie z artykułem 178a kodeksu karnego:
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Brałeś – nie jedź!

Źródło: KPP Kamienna Góra st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj