czwartek, 7 grudnia, 2023
More

  Precedensowe oszustwo

  -

  Niewątpliwie dużego pecha miał 31-letni mieszkaniec powiatu kamiennogórskiego, który przez oszusta stracił ponad 250000 złotych. Ogłoszeniodawca miał pomóc w otwarciu firmy i uzyskaniu funduszy norweskich.

  Do precedensowego oszustwa doszło w okresie od sierpnia do 31 października 2021 roku. Pokrzywdzony pracując na terenie Holandii, chciał otworzyć własną firmę, na co potrzebował funduszy. Na portalu ogłoszeniowym OLX znalazł ofertę osoby, która miała pomóc w rozpoczęciu działalności i uzyskaniu funduszy. Według pokrzywdzonego oferta wydawała się atrakcyjna, po czym 31-latek nawiązał kontakt z ogłoszeniodawcą i przesłał stosowną dokumentację. Po kilku dniach ogłoszeniodawca poprosił o oryginalną dokumentację i przesłał pokrzywdzonemu bilet lotniczy, celem spotkania się we Warszawie. W stolicy dochodzi do spotkania. Mężczyzna kieruje mieszkańca Kamiennej Góry do baku w którym zaciąga on kredyt na kwotę 167.000 złotych. Pieniądze przekazuje ogłoszeniodawcy, a następnie wraca na teren Holandii. Schludny wygląd, ubranie oraz pojazd którym poruszał się mężczyzna wzbudza u 31-latka duże zaufanie. W kolejnych dniach na prośbę mężczyzny, pokrzywdzony zaciąga drogą elektroniczną kolejne dwa kredyty, które również przekazuje ogłoszeniodawcy. Mężczyzna łącznie traci 250000 złotych. Firma zostaje założona po kilku dniach, a kontakt z mężczyzną urywa się pod koniec października 2021 roku. Pokrzywdzony fakt oszustwa zgłosił po upływie ponad dwóch miesięcy. W przedmiotowej sprawie zostało wszczęte śledztwo, które ma na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności, ustalenia i zatrzymania sprawcy oszustwa.

  FUNKCJONARIUSZE PRZYPOMINAJĄ:

  – POD ŻĄDNYM POZOREM nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają

  – POD ŻĄDNYM POZOREM nie wykonuj żadnych przelewów na wskazane numery kont, osób których nie znasz

  Kamiennogórscy policjanci apelują, aby w każdym przypadku, kiedy ktoś prosi nas o jakąkolwiek płatność nie działać pochopnie i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zweryfikujmy każdorazową prośbę o płatność.

  Źródło: KPP Kamienna Góra Oficer Prasowy asp. szt. Marta Nieć Wierzbicka

  Ostatnie artykuły

  Ostatnie artykuły