Profilaktyka w Gminie Kamienna Góra

0
227

Bezpłatny program profilaktyczny dla mieszkańców gminy Kamienna Góra

Na mocy podpisanej kilka dni temu Deklaracji Onkologicznej, gmina Kamienna Góra wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym z Wrocławia przystępuje do realizacji programu badań przesiewowych raka jelita grubego. DCO przekazało dla naszych mieszkańców 100 bezpłatnych testów na krew utajoną w kale, które mogą wskazać niepokojące zmiany w obrębie jelita.

Zachęcam naszych mieszkańców do wykonania takiego badania. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Powinny je wykonać szczególnie osoby w wieku 40-65 lat, ponieważ choroba potrafi rozwijać się bezobjawowo, a tylko wczesna wykrywalność nowotworów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii onkologicznej. Badanie kału na krew utajoną to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.Badanie mogą wykonać mieszkańcy naszej gminy:- osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,- osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,- osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Badania dostępne są bezpłatnie w naszym urzędzie. Wystarczy odebrać test, wypełnić ankietę i po samodzielnym wykonaniu badania przynieść test do nas. Urząd zajmuje się ich wysyłką do Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego we Wrocławiu.

Szczegółowe informacje na temat programu uzyskają Państwo pod numerem telefonu: 756106262 (pani Barbara Drewniak).

Źródło: Gmina Kamienna Góra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj