wtorek, 16 kwietnia, 2024
More
    Strona głównaAktualnościProgram „Dobry Start” na nowych zasadach

    Program „Dobry Start” na nowych zasadach

    -

    Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego zasady naboru wniosków do programu „Dobry Start” na rok szkolny 2021/2022.

    Co się zmienia?

    Składanie wniosków będzie odbywać się tylko w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto zaznaczyć, że dla rodziców, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie poprzez bankowość elektroniczną (najpopularniejsza forma), PUE ZUS oraz system Empatia zmiana będzie niewidoczna, ponieważ z ich perspektywy składanie wniosków odbędzie się dokładnie w takim samym trybie.

    Proponowane zmiany wpłyną na znaczną redukcję kosztów obsługi i zakładają utrzymanie ich na poziomie 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń.  Szacuje się, że w okresie 2021–2031 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

    Jak składać wniosek od 1 lipca?

    Wszyscy rodzice od 1 lipca mogą, tak jak w ubiegłych latach, składać wnioski online: 

    • przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia
    • przez bankowość elektroniczną
    • przez portal PUE ZUS.

    Dobry start – do kiedy wniosek?

    Wnioski o świadczenia z programu będą przyjmowane do końca listopada 2021 r.

    Kto wypłaca dobry start?

    Obsługą programu po zmianach zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej było to zadaniem gmin.

    Co to jest dobry start 300+?

    Świadczenie z programu „Dobry start”, często nazywane też „300+” przyznawane jest raz w roku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

    Dobry start 2021 – dla kogo?

    Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko: rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Prawo do wsparcia mają również osoby uczące się.

    Wnioski należy składać do 30 listopada.

    Źródło: gov.pl

    Ostatnie artykuły

    Ostatnie artykuły