Przemoc wobec męża !!

0
411

54 – latka została zatrzymana do wyjaśnienia przez kamiennogórskich policjantów w dniu 10 kwietnia br. podczas interwencji domowej, w trakcie której groziła 63 – letniemu mężowi pozbawieniem życia. Kobieta usłyszała zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad mężem, do którego przyznała się częściowo. Prokurator nakazał kobiecie natychmiast opuścić wspólnie zajmowany lokal, a jednocześnie zakazał jej zbliżania się i kontaktowania z mężem. Teraz grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

Kobieta została zatrzymana do wyjaśnienia przez kamiennogórskich policjantów w dniu 10 kwietnia br. podczas interwencji domowej, w trakcie której groziła 63 – letniemu mężowi pozbawieniem życia.

W związku z jej zachowaniem i okolicznościami, jakie zaistniały, 54 – latka trafiła do policyjnego aresztu, gdzie następnie kryminalni przedstawili jej zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad mężem.

Mężczyzna powiadomił Policję, iż żona, przy użyciu noża, spowodowała na jego ciele liczne rany, a dodatkowo szarpała go, popychała, rzucała w jego stronę różnymi przedmiotami oraz przy użyciu pilota, którym uderzyła go w twarz, stłukła jego okulary.

Dodatkowo w przeciągu ostatnich kilku lat miała ona stosować wobec niego głównie przemoc psychiczną w postaci częstych awantur, które wszczynała w domu, wykrzykując w stronę męża liczne obelgi i wulgaryzmy. Kobieta przyznała się częściowo do zarzucanego jej czynu, który zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W związku z powyższym, prokurator zastosował wobec 54 -latki środek zapobiegawczy w postaci zakazu kontaktowania oraz zbliżania się do męża oraz opuszczenie wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Policjanci przypominają, że sprawca przemocy może mieć różne oblicze i nie zawsze musi nim być duży, dobrze zbudowany mężczyzna. Najważniejsze, byśmy pamiętali, że są od tego, by pomagać, a numer 112 służy do wzywania tej pomocy.

Pamiętajmy, że o przemocy można mówić, kiedy jedna osoba w sposób intencjonalny nadużywa siły, władzy czy jakiegoś rodzaju przewagi wobec drugiej osoby, która nie może albo nie potrafi się obronić. W każdym przypadku działanie sprawcy narusza i znacząco przekracza granice osoby, która nazywana jest ofiarą przemocy.

O przemocy domowej mówimy, kiedy jeden z członków rodziny krzywdzi pozostałych członków rodziny lub osobę/ osoby w bliskiej relacji z nim albo mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

Przemoc może mieć różne natężenie. Od napastliwych komentarzy i złośliwości, chronicznego krytykowania do bardzo drastycznych sytuacji zagrażających bezpośrednio zdrowiu i życiu. Przez lata relacje oparte na przemocy i zależności mogą pozostawać niewidoczne i trudne do zidentyfikowania. Z drugiej strony mogą przebiegać tak burzliwie, że wywołują strach i paraliżują świadków przed zareagowaniem i stanięciem po stronie osoby słabszej.

Przemoc ma poważne konsekwencje dla zdrowia i bezpośrednio wpływa na jakość życia osób, które jej doświadczają.

Przemocy w jakiejkolwiek formie należy mówić STOP. Jeśli ktoś doświadcza przemocowej relacji lub jest świadkiem przemocy albo ma wiedzę, że ona się dzieje, a czuje się zbyt słaby/słaba, nie wie jak zareagować to najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć osobę lub instytucję, która się tym zajmuje. Telefony pomocowe i dające wsparcie takie jak niebieska linia, fundacje i stowarzyszenia dla dzieci, Centrum Praw Kobiet, Policja – wszędzie tam możemy szukać wsparcia.

Źródło: KPP Kamienna Góra asp. Paulina Basta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj