wtorek, 16 kwietnia, 2024
More
    Strona głównaAktualnościPrzypominamy o deklaracjach CEEB

    Przypominamy o deklaracjach CEEB

    -

    Od 1 lipca 2021 r na właścicieli i zarządców nieruchomości został nałożony nowy obowiązek. Muszą składać deklaracje w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnia organom administracji centralnej i samorządowej narzędzie do realizacji polityki niskoemisyjnej – Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB).

    CEEB została uruchomiona w celu poprawy jakości powietrza w Polsce, będzie stanowiła ogólnopolski rejestr instalacji grzewczych w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. W CEEB znajdą się również informacje dotyczące stanu energetycznego budynków, formy udzielonej pomocy publicznej na termomodernizacje i wymianę kopciuchów, przeglądów instalacji itp.

    Od 1 lipca 2021 każdy właściciel lub zarządca budynku/lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego będzie zobowiązany do złożenia w CEEB deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw o mocy nominalnej do 1MW.

    Obywatele Polski mają do dyspozycji dwa rodzaje deklaracji:

    • dla budynków i lokali mieszkalnych, oraz
    • dla budynków i lokali niemieszkalnych.

    Każdy, kto ma w domu piec, kominek, a nawet kuchnię węglową – musi indywidualnie zgłosić to do gminy lub poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej. Katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), jest bardzo pojemny, obejmuje również m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy ogrzewanie elektryczne. Mniejszy problem będą mieli mieszkańcy bloków, za których deklarację złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Na zgłoszenie będzie rok. Po tym czasie za zaniedbanie tego obowiązku można dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywnę do 5 tys. zł.

    Zgłoszenie deklaracji do CEEB można składać :

    • w urzędzie miasta lub gminy
    • w formie elektronicznej pod adresem https://zone.gunb.gov.pl/ – wystarczy posiadać profil zaufany/bankowość elektroniczną/e-dowód

    Czas przewidziany na złożenie deklaracji to:

    • 14 dni od pierwszego uruchomienia urządzenia lub instalacji w przypadku nowych źródeł ciepła,
    • 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła już pracujących.

    Dokumenty do pobrania :

    • deklaracja A – dotyczącą źródła/źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych – klik
    • deklaracja B – dotyczącą źródła/źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach niemieszkalnych – klik
    • wzór wypełnienia deklaracji Aklik
    • wzór wypełnienia deklaracji Bklik
    • instrukcja wypełnienia deklaracji poprzez stronę internetowąklik

    Źródło: GUNB

    Ostatnie artykuły

    Ostatnie artykuły