Ruszyły rezerwy sił medycznych w Czechach

0
282

Sytuacja w Czeskiej Republice w dalszym ciągu jest bardzo zła. W związku z tą sytuacją Rząd Czech uzgodnił z hetmanami poszczególnych województw nową strategię dotyczącą opieki nad chorymi na COVID-19 w szpitalach. Od czwartku w szpitalach swą pomoc dodatkowo mają nieść lekarze-specjaliści, którzy do tej pory bezpośrednio nie włączyli się do walki z koronawirusem. Jednak aby ta pomoc była realizowana zależy to głównie od hetmana danego województwa.

Rząd przyjął obowiązek pracy studentów. Zaczną pomagać w szpitalach od poniedziałku 8 marca. Gabinet zgodził się również na obowiązkowe testy pracowników rządowych. Sektor publiczny jest zobowiązany do przeprowadzenia testów do 10 marca, pracownicy muszą wtedy przejść raz w tygodniu, w przeciwnym razie od 17 marca nie będą mogli udać się do pracy.

Obowiązek ten dotyczy studentów III i IV roku liceów medycznych, IV i V roku medycyny ogólnej oraz studentów wszystkich klas z wyjątkiem ostatniego uniwersytetu i wyższych szkół zawodowych przygotowujących się do wykonywania zawodu lekarza niemedycznego. Szpitalom pomogą również wszystkie lata kontynuacji studiów magisterskich i pojedynczych przedmiotów z psychologii, znowu z wyjątkiem ostatnich lat. Obowiązek pracy nie będzie dotyczył studentów, którzy mogą udowodnić, że już pracują dla pracowników służby zdrowia. „Ci studenci, którzy już robią wiele rzeczy dla naszego państwa, pielęgniarki i lekarze, nie będą podlegać temu obowiązkowi zawodowemu. Zostanie im możliwość wolontariatu, ponieważ mają już doświadczenie i często są związani z indywidualnymi placówkami medycznymi, które ich potrzebują ”- wyjaśnił minister zdrowia Jan Blatný .

Studenci wchodzący do szpitali będą kwalifikować się do preferencyjnych szczepień przeciwko COVID-19. „W chwili, gdy zaczynają, podobnie jak inni pracownicy służby zdrowia, otrzymują ten priorytet i będą mogli zostać zaszczepieni jako priorytet, tak jak inni pracownicy służby zdrowia” – potwierdził Blatný.

Osoby, które mają zakażoną osobę we własnym domu i nie mają możliwości jej odizolowania, będą musiały poddać się kwarantannie przez 14 dni. W piątek rząd w uchwale przedłużył czas trwania kwarantanny do 21 dni.

Źródło: vlada cz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj