środa, 5 czerwca, 2024
More
  Strona głównaWydarzeniaSeria wydarzeń - "Marzymy po murze"

  Seria wydarzeń – “Marzymy po murze”

  -

  Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze i Centrum Kultury w Kamiennej Górze zapraszają na serię wydarzeń pn. MARZYMY PO MURZE.

  Każdego dnia w godzinach 10.00-12.00 spotkamy się na warsztatach artystycznych (street art) prowadzonych przez animatorki kultury z Centrum Kultury (Anna Nelke) i Miejskiej Biblioteki Publicznej (Marcelina Halaś). Uczestnicy i uczestniczki warsztatów wezmą udział w procesie tworzenia muralu od podstaw. Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci (od lat 10) i młodzież.

  Wynikiem wspólnej pracy będzie wielkoformatowy obraz, który ozdobi część ściany znajdującej się na dziedzińcu budynku przy ul. T. Kościuszki 4 w Kamiennej Górze.

  Drugą część tej ściany oddamy w ręce młodej czeskiej artystki zajmującej się grafiką i typografią – Petry Dočekalovej. Z jej dotychczasową twórczością można się zapoznać na stronie: https://petra-d.com. Obecność Petry Dočekalovej jest możliwa dzięki współpracy MBP w Kamiennej Górze z Czeskim Centrum w Warszawie oraz praskim Festiwalem ilustracji Lustr i stanowi jeden z elementów programu kulturalnego czeskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2022 r. W ramach niego czołowi czescy ilustratorzy, projektanci i twórcy komiksów stworzą serię wielkoformatowych murali w wybranych miastach europejskich. Przyświeca mu hasło Sąsiedztwo-Wspólnota-Wzajemność wskazujące na potrzebę przynależności, zrozumienia i jednocześnie ciągłej współpracy w życiu codziennym.

  Ważnym aspektem jest dbałość o przestrzeń publiczną, której poprzez odpowiednio dobraną formę artystyczną można nadać nowy wymiar w celu poprawy jakości życia w środowisku miejskim.

  Wspólne działanie dwóch kamiennogórskich instytucji kultury jest efektem partnerstwa, które powstało dzięki realizacji przez Miejską Bibliotekę Publiczną projektu „Nasze TU i TERAZ w Kamiennej Górze“ w ramach programu BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

  Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze

  Ostatnie artykuły

  Ostatnie artykuły