Serwis GDDKiA – aktualności z S3

0
219

30 marca 2021 roku w odbyła się wideokonferencja pn. „Transport na czesko-polskim pograniczu”. Głównym tematem spotkania było połączenie drogi ekspresowej S3 i D11. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele: Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA, RSD (Ředitelství silnic a dálnic – odpowiednik polskiej GDDKIA), Ministerstwa Transportu z Czech oraz lokalni samorządowcy z Polski i Czech.

Prezentacja ze spotkania – klik

Postępy prac

Tematyka spotkania dotyczyła postępów w budowie drogi S3 i D11. Uczestnicy spotkania wymienili spostrzeżenia związane z realizacją obu dróg.

Na terenie Polski S3…

Biegnąca wzdłuż zachodniej granicy trasa S3 to element Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego oraz europejskiego szlaku E65 o łącznej długości ok. 3950 km łączącego szwedzkie Malmö z greckim miastem Chania na Krecie. Docelowo S3 na terenie Polski będzie miała długość prawie 500 km i będzie przebiegać południkowo od Szczecina – Świnoujście na północy, do południowej granicy Polski w Lubawce. Biegnąc przez Polskę połączy się z autostradami A6, k. Szczecina, A2 k. Świebodzina i A4 k. Legnicy. Na terenie Dolnego Śląska S3 będzie miała 135 km długości.

Na etapie realizacji pozostają trzy fragmenty drogi ekspresowej S3 na terenie Dolnego Śląska.

– S3 odcinek od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ. 20 listopada 2019 r. podpisaliśmy umowę na kontynuację odcinka S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ, o długości ok. 14,1 km. Zakończenie robót przewidziane jest w IV kwartale 2021 r.

– S3 od Bolkowa do granicy państwa W październiku 2018 roku podpisaliśmy umowy z wykonawcami dwóch ostatnich fragmentów trasy o łącznej długości 31,5 km (zad. III na odcinku od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła) oraz od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa. Umowa realizowana jest w systemie projektuj i buduj. Wartość umowy na dwa odcinki to ponad 2,4 mld zł. Inwestycja dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej. Planowany termin zakończenia prac dla zadania III to II połowa 2023 roku , a dla zadania IV to II połowa 2022 roku.

Źródło: GDDKiA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj