czwartek, 30 marca, 2023
More
  Strona głównaAktualności powiatoweSetne urodziny Władysławy Podgruszeckiej z Kamiennej Góry

  Setne urodziny Władysławy Podgruszeckiej z Kamiennej Góry

  -

  Kamiennogórzanka Władysława Podgruszecka świętowała okrągłe, setne urodziny. Jubilatkę odwiedził z kwiatami i upominkami burmistrz Janusz Chodasewicz.

  Pani Władysława w okolice naszego miasta trafiła tuż po wojnie. Przyjechała z wsi Nowy Mosór w powiecie kowelskim, to obecnie Ukraina. Początkowo mieszkała w Czadrowie, gdzie prowadziła gospodarstwo rolne. Później przeprowadziła się do Kamiennej Góry i przez wiele lat była mieszkanką ul. Kościuszki. Pracowała m.in. w kamiennogórskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego.

  Podczas urodzinowego spotkania wzruszająco wspominała m.in. niełatwe wojenne czasy. Była wówczas zaangażowana w działalność ruchu oporu. Ukrywała się pod pseudonimem „Sarna”. Z narażeniem życia w wózeczku swej maleńkiej córki przewoziła granaty, broń i meldunki do oddziałów partyzanckich.

  Opowiadała jak cudem uniknęła egzekucji z rąk oprawców z UPA oraz wywózki Polaków na Syberię, którą przeprowadzali Rosjanie. Usłyszeliśmy też niezwykłą historię ukrywania rodziny żydowskiej, która w czasie okupacji schroniła się w gospodarstwie rodziców pani Władysławy.

  Źródło: UM Kamienna Góra

  Ostatnie artykuły

  [td_block_social_counter custom_title="Zostańmy w kontakcie" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#ea2e2e" f_header_font_family="522" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_style="italic" f_header_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNSIsInBvcnRyYWl0IjoiMTQifQ==" facebook="lubawka24" youtube="channel/UCoLhpxTmCP3sfQyrr4pwI4A" style="style10 td-social-boxed td-social-colored" tdc_css="eyJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzIiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ=="]

  Ostatnie artykuły