W Czechach – surowe obostrzenia

0
293

Po wczorajszym (26.02.2021 r.) posiedzeniu Rządu Czech zostaje wprowadzony od soboty stan wyjątkowy do 28 marca 2021 r.

Zakaz poruszania się między powiatami

Od poniedziałku nie wolno wyjeżdżać poza powiat, w którym dana osoba mieszka. Wyjątek stanowi przejazd do pracy, do lekarza lub w celu opieki nad bliską osobą. Przestrzeganie zakazu będą wyrywkowo sprawdzać policja i wojsko. Pracownicy, jeśli pracują w innym powiecie, muszą mieć potwierdzenie od pracodawcy.

Każdy, kto jedzie do lekarza, odwiedzić najbliższych, załatwić sprawę w urzędzie w innym powiecie, musi przed wyjazdem napisać oświadczenie o tym, z jakiego powodu, kiedy i na jak długo wyjeżdża. Wzór oświadczenia można znaleźć tutaj.

Na zakupy można jeździć tylko w ramach powiatu, w którym dana osoba mieszka.

Ograniczenie wolnego poruszania się

Nadal obowiązuje godzina policyjna między 21:00 a 5:00. Również w ciągu dnia obywatele powinni ograniczyć przemieszczanie się i wychodzić tylko do pracy, na zakupy, by załatwić niezbędne sprawy w urzędzie, odwiedzić placówkę medyczną. Na spacer na świeżym powietrzu można wyjść tylko w ramach miejscowości, w której mieszkamy.

Zamknięcie szkół i przedszkoli

Uczniowie klas I i II nie pójdą do szkoły, również oni będą musieli przejść na nauczanie zdalne. Zamknięte od poniedziałku będą też przedszkola. Szkoły i przedszkola będą otwarte tylko dla dzieci pracowników medycznych.

Zamknięcie znacznej części sklepów

Zostaną otwarte tylko sklepy z produktami pierwszej potrzeby.

Testy na COVID-19 w zakładach pracy

Testowanie pracowników na COVID-19 na razie nie będzie obowiązkowe. Każdy pracownik może może zrobić 4 testy w ciągu miesiąca. Testy będą wykonywane bez pomocy pracownika medycznego, państwo przeznaczy 60 koron na jeden test, reszta będzie częściowo opłacana z ubezpieczenia zdrowotnego. Firmy będą wybierać testy z listy zatwierdzonych dostawców, która znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Obowiązkowa kwarantanna

W związku z rozprzestrzenianiem się mutacji koronawirusa obowiązkowa kwarantanna w Czechach zostanie wydłużona z 10 do 14 dni.

Maseczki

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną i rozprzestrzenianiem się bardziej agresywnych mutacji wirusa należy obowiązkowo nosić w miejscach publicznych (sklepach, autobusach, pociągach, na przystankach) maseczki FFP2, nie wystarczą już dwie maseczki medyczne nałożone na siebie.

Źródło: vlada.cz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj