Wieża widokowa na Wielkiej Kopie ?

0
156

Dzięki współpracy z gminą Marciszów i Nadleśnictwem Kamienna Góra oraz możliwym do pozyskania środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) dla gmin górskich, kwestia wieży widokowej na Wielkiej Kopie znów powraca.

W ubiegły piątek (12.02) gmina Kamienna Góra oraz gmina Marciszów złożyły wspólny wniosek do rządowego programu RFIL, który wspiera gminy górskie w zakresie inwestycji w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną.

Wspólne przedsięwzięcie obu gmin dotyczy budowy i rozbudowy infrastruktury turystycznej w Rudawskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie. Projekt obejmuje m.in.:

  • budowę wieży widokowej na szczycie Wielkiej Kopy (861 m npm), w sąsiedztwie atrakcji turystycznej “Kolorowe Jeziorka”, wieża wysoka na ok. 24-25 metrów
  • budowę platform widokowych,
  • budowę miejsc obsługi turystów (z punktami sanitarnymi),
  • przebudowę drogi dojazdowej do “Kolorowych Jeziorek” i atrakcji turystycznych wraz z wykonaniem miejsc parkingowych,
  • modernizację i oznakowanie szlaków pieszych i rowerowych wraz z zakupem urządzeń do ich obsługi i utrzymania.

Wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne gmin Kamienna Góra i Marciszów nie miało szczęścia w przeszłości. Wniosek dwukrotnie plasował się na liście rezerwowej w ramach programu transgranicznego INTERREG Polska-Czechy. Dzięki środkom finansowym z RFIL mamy szansę na stworzenie nowej atrakcji turystycznej w regionie oraz uporządkowanie ruchu turystycznego.

Wielka Kopa jest ceniona przez turystów już od trzech stuleci. W 1890 roku na szczycie stały ławki, biło tam też źródło. Na początku XX wieku pojawiła się na nim niewielka wieżyczka, która wkrótce została zastąpiona (las rósł przecież cały czas) 15-metrową drewnianą wieżą widokową, stojącą tam jeszcze po 1945 roku. Obecnie nie pozostał po niej żaden ślad, a szczyt jest całkowicie zarośnięty lasem.

Źródło: Patryk Straus – wójt gminy Kamienna Góra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj