Wybiła szybę w drzwiach – groziła pozbawieniem życia.

W nocy 27 marca br. funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze zatrzymali 41 – letnią kobietę, która łamiąc aktywny zakaz sądowy, zabraniający jej zbliżania się do byłego partnera, znajdując się w stanie nietrzeźwości, usiłowała wedrzeć się do jego domu, grożąc mu pozbawieniem życia. Kobieta została zatrzymana. Teraz grozi jej do 3 lat pozbawienia wolności.

27 marca br. przed godziną 04:00 nad ranem funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze zostali zadysponowani do nieco nietypowego zgłoszenia. 68 – letni mieszkaniec gminy Lubawka powiadomił Policję, iż jego była partnerka, mimo sądowego zakazu zbliżania się do niego, przyszła właśnie pod jego dom i usiłując wedrzeć się do środka, wybiła szybę w drzwiach wejściowych do domu i grozi mu pozbawieniem życia. Przybyli na miejsce policjanci zastali 41- letnią, dobrze im znaną, mieszkankę gminy Lubawka, która znajdując się w stanie nietrzeźwości, nawet w obecności mundurowych nie wahała się grozić byłemu partnerowi śmiercią. Dodatkowo kobieta była bardzo agresywna i wulgarna również do funkcjonariuszy uczestniczących w interwencji, w związku z czym trafiła do policyjnego aresztu, gdzie została zatrzymana i trzeźwieje.

Przypominamy, że zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej to jeden ze środków karnych stosowany w prawie w połączeniu z dozorem policyjnym. Ma on na celu izolację sprawcy od pokrzywdzonego. Bez względu na to przez kogo taki środek został zastosowany, czy to przez sąd, czy też przez prokuratora czy przez samych funkcjonariuszy podejrzany ma obowiązek stosowania się do zakazów i nakazów zawartych w postanowieniu. Ci, którzy łamią prawo, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

W przypadku złamania prokuratorskiego zakazu prokurator może nawet zawnioskować do sądu o zmianę środka zapobiegawczego na tymczasowe aresztowanie, w celu zapewnienia prawidłowego toku dalszego postępowania.
Z kolei złamanie sądowego zakazu zbliżania się jest przestępstwem. Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego grozi za nie do 3 lat więzienia. Jeżeli skazany naruszy sądowy zakaz zbliżania się do ofiary, to pokrzywdzony powinien ten fakt niezwłocznie zgłosić organom ścigania.

Natomiast za stosowanie gróźb pozbawienia życia ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do lat 2.

Teraz kobieta, gdy wytrzeźwieje usłyszy zarzuty za popełnione dzisiejszej nocy czyny. Jednak o wysokości kary, jaka zostanie wobec niej zastosowana, zadecyduje sąd.

Źródło: KPP Kamienne Góra asp. Paulina Basta