Zagrożone pieniądze i udział w „policyjnej akcji”

0
26

Oszust podający się za funkcjonariusza CBŚP poinformował kobietę, że jej oszczędności są zagrożone i musi wziąć udział w “policyjnej akcji”. 80-latka przekazała fałszywemu policjantowi kilkanaście tysięcy złotych. Straciłaby dużo więcej, gdyby nie reakcja świadków i szybkie działanie mundurowych z Kamiennej Góry i Wałbrzycha, które powstrzymały seniorkę przed dalszą wypłatą środków. Ostrzeż swoich bliskich! Nie daj się przestępcom!

Policjanci stale prowadzą akcje informacyjne, które mają na celu ostrzeżenie, szczególnie seniorów o przestępstwach na tzw. legendę. Wielokrotnie mundurowi apelują o tym, aby reagować na niepokojące sygnały od osób starszych i ta reakcja uchroniła seniorkę z Kamiennej Góry przed utratą wszystkich swoich oszczędności.

W środę zmartwione kobiety powiadomiły funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze o zdenerwowanej seniorce i pliku pieniędzy, który zauważyły w koszu na śmieci.

Mundurowi w toku dalszych czynności ustalili, że do seniorki na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP, który poinformował ją o zagrożonych oszczędnościach i zaproponował udział w „policyjnej akcji”. Koniecznością było wybranie części pieniędzy z banku, przekazanie rzekomemu policjantowi środków i udanie się po kolejną wypłatę. Seniorka niestety uwierzyła w te kłamstwa i podała numer telefonu komórkowego, przez co oszust miał z nią stały kontakt. Następnie wybrała środki z jednego z banków i podrzuciła w umówione miejsce. Zainteresowanie przechodzących kobiet spowodowało, że oszust musiał się spieszyć i namówił seniorkę na dalszą drogę.

Policjanci z Kamiennej Góry ustalili, w którym kierunku pojechała 80-latka. Funkcjonariusze policji w Wałbrzycha mając na uwadze przekazane informacje obserwowali najbardziej prawdopodobną drogę poruszania się i zatrzymali wskazany samochód. Jak się okazało seniorka zdążyła już przekazać kilkanaście tysięcy złotych oszustowi i kierowała się do kolejnego banku aby wykonać następną wypłatę środków.  

Reakcja łańcuchowa, którą wywołali świadkowie oraz szybkie działanie i współpraca policjantów z Kamiennej Góry i Wałbrzycha, pozwoliła na powstrzymanie 80-latki od kolejnego kroku, dzięki czemu kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych nie padło łupem przestępców.

Ostrzegajmy naszych bliskich o sposobach wyłudzania pieniędzy.
Seniorze pamiętaj, że policjanci nie żądają przekazania żadnych środków!
Reagujmy na niepokojące zdarzenia, które spotykamy na naszej drodze – być może uchronimy naszych bliskich przed utratą oszczędności.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj