poniedziałek, 30 stycznia, 2023
More
  Strona głównaAktualnościZmiany w zasadach kwarantanny od 24 czerwca 2021 r.

  Zmiany w zasadach kwarantanny od 24 czerwca 2021 r.

  -

  Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że rząd przywraca kwarantannę dla części osób wracających z zagranicy.

  Osoby wracające do Polski spoza krajów UE oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii będą mogły wykonać test zwalniający z kwarantanny dopiero po 7 dniach od powrotu do kraju. Z kwarantanny wyłączone są osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi, ozdrowieńcy oraz dzieci do lat 12. 

  Do kiedy obowiązuje kwarantanna po powrocie z zagranicy?

  Według aktualnego rozporządzenia 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski obowiązuje do 31 sierpnia 2021 roku.Kwarantanna nie jest uzależniona od środka transportu, dotyczy zarówno podroży grupowych samolotem i autokarem, jak i prywatnym samochodem a także przejść pieszych. Kwarantanna rozpoczyna się od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

  Kto jest zwolniony z kwarantanny po powrocie z zagranicy do Polski?

  Osoby zwolnione z kwarantanny

  Z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny niezależnie od kierunku podróży (także po zmianach wprowadzonych 24.06.2021 r.) zwolnione są:

  • osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19 i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia,
  • ozdrowieńcy, tj. osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem powrotu do kraju,
  • od 12 czerwca 2021 r. – dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki),
  • załoga statków powietrznych i morskich, pracownicy kolei, kierowcy transportu międzynarodowego,
  • medycy przyjeżdżający do Polski w celu udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • sportowcy i członkowie sztabu szkoleniowego w przypadku międzynarodowych zawodów sportowych.

  Dodatkowo w przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA z kwarantanny zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testuwykonanego w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy Polski.

  Rozporządzenie – Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej Poz.1125 – klik

  Źródło: gov.pl

  Ostatnie artykuły

  Zostańmy w kontakcie

  1,894FaniLubię
  12SubskrybującySubskrybuj

  Ostatnie artykuły