Zmiany zasad w kwarantannie dla podróżujących

0
381

Dla przybywających ze strefy Schengen będzie obowiązywała obowiązkowa kwarantanna po przyjeździe do Polski – poinformował w poniedziałek Marcin Horała. Z kwarantanny będzie zwalniał negatywny test na koronawirusa – nie starszy niż 48 godzin. Przybywających do Polski ze spoza Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku – dodał wiceminister. Modyfikacja zasad kwarantanny granicznej nastąpi od 30 marca.

Rząd postanowił ujednolicić zasady kwarantanny dla przybywających zarówno transportem lotniczym, jak i lądowym – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller. Będzie obowiązywał podział na przyjazd ze strefy Schengen i non-Schengen.

  • Przybywających ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.
  • Dla wszystkich ze strefy Schengen obowiązkowa będzie kwarantanna, ale będzie z niej zwalniał test z wynikiem negatywnym sprzed maksymalnie 48h (PCR lub antygenowy).

Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją – nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test – tłumaczył rzecznik rządu.

Każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) – jak poinformował Horała – będzie miał możliwość wykonania testu na Covid-19 w Polsce. Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta – zaznaczył Horała.

Wiceminister infrastruktury przestrzegał ponadto, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskachTrzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – powiedział Horała.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj