Betlejemskie Światło Pokoju w Kamiennej Górze

0
150

Kamiennogórscy harcerze przynieśli do ratusza Betlejemskie Światło Pokoju

Janusz Chodasewicz burmistrz Kamiennej Góry serdecznie przyjął gości.

  • Cieszę się, że mimo niezwykłych i trudnych czasów pamiętamy o tej tradycji – powiedział burmistrz.
    Betlejemskie Światło Pokoju jest organizowane do 1986 roku. Pierwszą akcję przeprowadzono w austriackim Linz, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.
    Od tego czasu, co roku młodzi Austriacy odbierają płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło jest transportowane samolotem do Wiednia. Tam ma miejsce uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych i harcerskich z wielu krajów europejskich.
    W 34-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę.
  • Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji – informują organizatorzy akcji.

Źródło: UM Kamienna Góra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj