„BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

0
80

Kamiennogórscy funkcjonariusze policji, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego podejmowali działania kontrolno-prewencyjne pod kryptonimem „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak zawsze głównym celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Tuż przed pierwszym dzwonkiem kamiennogórscy mundurowi, rozpoczęli lustrację dróg polegająca na sprawdzanie prawidłowości oznakowania pionowego i poziomego w rejonie szkół i placówek oświatowych, a wszystko po to aby zapewnić jak największy p ziom bezpieczeństwa dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. Policyjne patrole pojawiły się przy szkołach tuż przed pierwszym dzwonkiem, aby pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz tłumaczyć jak zachowywać się na drodze. Funkcjonariusze pionów prewencji, ruchu drogowego, pełnią wzmożoną służbę w rejonach szkół i placówek oświatowych aby nadzorować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierujących, jak i pieszych i rowerzystów. Szczególnym nadzorem objęte zostaną pojazdy przewożące dzieci i młodzież.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców, nauczycieli, na których spoczywa obowiązek edukacyjny. Policjanci będą zwracać uwagę rodziców na kwestie związane z bezpieczeństwem ich pociech w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu.

Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

  • Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie elementów odblaskowych.
  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia. ich
    w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • Rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
  • Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

Źródło / Foto : KPP Kamienna Góra Asp. szt. Marta Nieć Wierzbicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj