sobota, 26 listopada, 2022
More
  Strona głównaAktualności powiatoweBezpłatne badania mammograficzne w Kamiennej Górze

  Bezpłatne badania mammograficzne w Kamiennej Górze

  -

  Bezpłatne badania mammograficzne w Kamiennej Górze

  Mammobus, w którym można przeprowadzić badanie, pojawi się na kamiennogórskim rynku 31 maja 2022 r.

  Na badanie mogą się zgłaszać wszystkie kobiety między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały badania w ramach programu profilaktyki raka piersi. Badanie mammograficzne jest bezpłatne, refunduje je NFZ.

  Panie, które nie będą spełniały tych warunków, mogą mieć wykonane badania odpłatnie (w cenie 150 zł).

  Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt. )

  Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

  Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

  Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

  Źródło: UM Kamienna Góra

  Ostatnie artykuły

  Zostańmy w kontakcie

  1,894FaniLubię
  12SubskrybującySubskrybuj

  Ostatnie artykuły