Czesi łagodzą obostrzenia

0
231

Od czwartku 03 grudnia 2020 w Czechach zacznie obowiązywać 3. poziom zagrożenia epidemicznego (w 5-stopniowej skali PES). Czeski rząd postanowił złagodzić aktualne obostrzenia utrzymujące się na poziomie 4.

Spadek w pięciostopniowej skali PES z 4. na 3. poziom zagrożenia epidemicznego oznacza m.in. ponowne otwarcie restauracji, wszystkich sklepów i punktów usługowych w całym kraju – poinformował na niedzielnej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister zdrowia Jan Blatný. 
Będzie w nich obowiązywała zasada 1 osoby na 15 m kwadratowych. Sklepy będą otwarte także w niedziele.
Usługi gastronomiczne w galeriach handlowych będą mogły jednak wydawać posiłki tylko na wynos. Zamknięte zostaną strefy zabaw dla dzieci. 

Ponadto wycofany zostanie zakaz swobodnego poruszania się w nocy. Zwiększy się również limit dotyczący skupisk ludzkich na wolnym powietrzu – z 6 do 50 osób. 
– Nasza ostateczna decyzja dotycząca przesunięcia dnia zmiany poziomu zagrożenia epidemicznego z poniedziałku na czwartek daje możliwość osiągnięcia kompromisu. Dzięki temu wszyscy przedsiębiorcy zdążą się przygotować do ponownego otwarcia – wyjaśniał wicepremier Karel Havlíček. 

Restauracje będą otwarte od godziny 6:00 do 22:00, obsługiwać będzie można tylko gości przy stołach. Przy jednym stole zasiąść będą mogły nie więcej niż 4 osoby. 
W czwartek swoje drzwi dla klientów otworzą również siłownie i centra fitness. Ćwiczyć będzie można tylko w maseczkach i zachowując dwumetrowe odstępy, a także dostosowując się do zasady 1 osoby na 15 m kwadr. Zajęcia grupowe będą się mogły odbywać dla maksymalnie 9 osób i 1 prowadzącego. 
Wszyscy sportowcy – oprócz zawodowców, którzy są regularnie testowani – w zamkniętych pomieszczeniach będą musieli trenować w maseczkach.  Zmiana poziomu w systemie PES zdaniem ministra zdrowia Jana Blatnego i ministra handlu Karela Havlíčka jest spowodowana polepszeniem się sytuacji epidemicznej w kraju. Jak jednak ostrzegł wicepremier, jeżeli społeczeństwo nie będzie dotrzymywało rządowych obostrzeń, konieczne będzie ich ponowne zaostrzenie. 

Źródło: mzcr.cz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj