czwartek, 30 marca, 2023
More
  Strona głównaPolecaneDziś „Hallowe’en”

  Dziś „Hallowe’en”

  -

  Halloween jest najbardziej lubianym świętem w roku, szczególnie w USA. Przyjrzyjmy się trzynastu zabawnym i mrożącym krew w żyłach faktom na temat 31 października.

  1. DAWNO, DAWNO TEMU…

  Możesz wierzyć lub nie, miejsce narodzin Halloween to nie fabryka cukru. Święto jest obchodzone od około sześciu tysięcy lat i, jak podają wierzenia, ma swoje korzenie w Irlandii w 4000 r. przed Chrystusem.

  2. ŻYWY LUB MARTWY

  Halloween ma swoje korzenie w storożytnych dożynkach celtyckich „Samhain”. Ówcześni Celtowie wierzyli, że 31 października granica między światem żywych a umarłych nieco się zaciera, umarli wracają na Ziemię i sieją spustoszenie pośród żyjących. Jedyny istniejący sposób na odstrasznie złych duchów to przyodzianie strojów i założenie masek.

  3. WIELKA KASA

  Zaraz po Bożym Narodzeniu, Halloween jest najbardziej skomercjalizowanym świętem w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na nie ok. 6,9 miliardów dolarów, z czego większość idzie na słodycze, kostiumy i imprezy. Co zaskakujące, spora ilość pieniędzy jest przeznaczana na przebrania dla zwierząt domowych.

  4. A CO MA DO TEGO TITANIC?

  Z 6,9 miliarda dolarów wydawanych corocznie w USA na Halloween, 2,08 miliarda przeznaczana jest na cukierki. Ile łakoci możesz kupić za te pieniądze? Mniej więcej 272 milionów kilogramów, co równa się sześciu Titanicom.

  5. DIETA HALLOWEEN

  Przeciętny Amerykanin zjada podczas Halloween ok. 1,6 kilogramów cukierków, tyle co waży chihuahua w kostiumie Halloween.

  6. POROZMAWIAJMY O CUKRZE

  Zabawa cukierek-albo-psikus, co oznacza przebieranie się i proszenie sąsiadów o cukierek, może okazać się pyszną przygodą zwieńczoną sukcesem. Podczas Halloween dzieci spożywają ok. 7000 kalorii (musiałbyś zjeść sześćdziesiąt sześć bananów, aby uzyskać ten sam efekt).

  7. Uuuuu!

  Boisz się Halloween? Może to być oznaka Samhainofobii– lęku przed Halloween.

  8. CZAROWNICA NA MIOTLE

  Podczas Halloween wywiń ubranie na lewą stronę i chodź do tyłu. Zgodnie z tradycją, zapewnia to ujrzenie czarownicy o północy.

  9. OLBRZYMIA DYNIA

  Nacięższa dynia na świecie wyrosła w ogrodzie w Szwajcarii. Ważyła ponad 951 kilogramów, tyle co mały samochód.

  10. JACK O’LANTERNS – LAMPIONY Z WYDRĄŻONEJ DYNI

  Dynie i Halloween to jedno, tak samo jak słodycze i Halloween. Drążenie i rzeźbienie w dyni podczas Halloween to nie tylko dobra zabawa, ale zgodnie z wierzeniami lampion odstrasza złe duchy, więc nie wahaj się i drąż ile możesz!

  11. PRZESTRZEGAJ ZASAD

  Zabawa cukierek-albo-psikus (trick-or-treat) jest przeznaczona tylko dla dzieci. Niektóre miasta w USA posunęły się jeszcze dalej: zabroniły udziału w zabawie dzieciom powyżej dwunastego roku. W niektórych miejscach nastolatkowie, którzy złamali zakaz, mogą zapłacić grzywnę do tysiąca dolarów (cukierek, który ma siedem tysiący kalorii z pewnością nie jest wart takiej kary!).

  12. MALEŃKI PAJĄCZEK

  Nie bój się, jeśli zobaczysz pająka podczas Halloween. Zgodnie z wierzeniami, jest to dusza ukochanej osoby, która obserwuje Cię z góry.

  13. (PRAWDOPODOBNIE) ZROBISZ BŁĄD W PISOWNI SŁOWA HALLOWEEN

   Poprawna pisownia słowa „Halloween” to „Hallowe’en”.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł

  Ostatnie artykuły

  [td_block_social_counter custom_title="Zostańmy w kontakcie" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#ea2e2e" f_header_font_family="522" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_style="italic" f_header_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNSIsInBvcnRyYWl0IjoiMTQifQ==" facebook="lubawka24" youtube="channel/UCoLhpxTmCP3sfQyrr4pwI4A" style="style10 td-social-boxed td-social-colored" tdc_css="eyJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzIiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ=="]

  Ostatnie artykuły