Luzowanie obostrzeń- listy zmian

0
309

Premier przedstawił plan na maj. Od kiedy luzowanie obostrzeń?

Luzowanie obostrzeń w Polsce – 1 maja

– Od pierwszego maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także w części obiektów zamkniętych – powiedział premier Morawiecki. Kryte obiekty sportowe i baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży będą mogły mieć obłożenie na poziomie 50 proc

Luzowanie obostrzeń w Polsce – 4 maja

Galerie handlowe

– Od 4 maja w reżimie sanitarnym do pełnej działalności wrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe i handel detaliczny – powiedział Mateusz Morawiecki. Jednak warto zaznaczyć, że będą one otwarte w reżimie sanitarnym – 1 osoba na 15 m kw.

Kultura i sztuka

Galerie sztuki i muzea zostaną otwarte w reżimie sanitarnym – 1 osoba na 15 m kw.

Kościoły

Miejsca kultu religijnego również będą objęte obostrzeniami w postaci możliwości uczestnictwa w nabożeństwa 1 osoby na 15 m kw.

Edukacja

– Do szkół po przerwie majowej wrócą też dzieci z klas 1-3 – potwierdził Mateusz Morawiecki.

Luzowanie obostrzeń w Polsce – 8 maja

Otwarte zostaną hotele z maksymalnym obłożeniem na poziomie do 50 proc. W obiektach nie będą mogły być otwarte strefy restauracyjne oraz wellness&spa.

Luzowanie obostrzeń w Polsce – 15 maja

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki poinformowali o dużych zmianach od 15 maja.

Maseczki

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Na razie bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Gastronomia – częściowe otwarcie barów i restauracji

  • Od 15 maja otwarte ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach – zapowiada Morawiecki. – Usługi gastronomiczne będzie można świadczyć również wewnątrz lokali gastronomicznych w reżimie sanitarnym – zapowiedział.

Oznacza to, że wciąż wymagane będzie by m.in. zachowany został bezpieczny dystans między stolikami, oraz limit osób na stolik.

Kina i teatry

Otwarte zostaną kina i teatry – na świeżym powietrzu. Maksymalne obłożenie będzie mogło wynosić do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc. Te instytucje również będą musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Imprezy okolicznościowe

Od 15 maja imprezy okolicznościowe, takie jak wesela i komunie, będzie można organizować na zewnątrz z limitem do 25 osób – poinformował Morawiecki podczas konferencji prasowej. Jak jednak wynika ze słów premiera – będzie można bawić się jedynie na świeżym powietrzu.

Sport – publiczność

Dla wielu fanów sportu ważną wiadomością będzie również fakt, że na obiekty sportowe na świeżym powietrzu wróci publiczność. Trybuny będą mogły być zapełnione maksymalnie w 25 proc.

Luzowanie obostrzeń w Polsce – 29 maja

Gastronomia – możliwość otwarcia restauracji i barów wewnątrz budynku

O ile ogródki zostaną otworzone przez branżę gastronomiczną 15 maja, o tyle dwa tygodnie później restauracje i bary będą mogły zapraszać gości do środka od 29 maja. Będą musiały jednak zachować zasady narzucone przez Ministerstwo Zdrowia. Maksymalne obłożenie będzie mogło wynieść 50 proc. dostępnych miejsc w lokalu.

Prowadzenie działalności będzie musiało odbywać się również w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany ma być bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.

Imprezy okolicznościowe wewnątrz

Premier podał, że możliwe będzie zorganizowanie imprez okolicznościowych takich jak wesela i komunie. Ograniczenia, jakie czekają podczas takich wydarzeń to limit do 50 osób.

Te wydarzenia będą musiały odbywać się również w reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)

Otwarte kina i teatry

Od 29 maja do działalności będę mogły wrócić także kina i teatry wewnątrz budynków. Korzystać z nich będzie można w 50 proc. obłożeniu. Ich działalność również będzie musiała odbywać się w reżimie sanitarnym.

Sport

– Również pod koniec maja otworzymy kryte obiekty sportowe, w tym baseny, tym razem dla wszystkich, również z obłożeniem 50 proc. To jest ten czas, gdy będziemy chcieli otworzyć również siłownie, kluby fitness, solaria, z limitem, który funkcjonuje już teraz, dla takich większych przestrzeni – powiedział minister Adam Niedzielski.

W siłowniach, klubach fitness i solariach będą obowiązywały limity – 1 osoba na 15 m kw. Będą również działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Edukacja – powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej

Adam Niedzielski poinformował, że nauką stacjonarną objęte zostaną wszyscy uczniowie. W szkołach obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny. Szkoły będą zobowiązane m.in. do wietrzenia sal podczas przerw i dezynfekcji placówek w weekendy.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj