czwartek, 30 marca, 2023
More
  Strona głównaAktualnościBez większych zmian na granicy Polska-Czechy !!

  Bez większych zmian na granicy Polska-Czechy !!

  -

  Od dziś 09.11.2020 obowiązują nowe zasady przekraczania granicy wprowadzone przez czeski rząd związane z tzw. „semaforem podróżnika”. Pracownicy transgraniczni i studenci mogą nadal podróżować bez testów. Co z pozostałymi grupami osób? 

  Republika Czeska wprowadza jednolite europejskie zasady określania bezpieczeństwa poszczególnych krajów. Są bardzo surowe, lecz z drugiej strony bardziej przewidywalne – jak powiedział Petříček w środę na konferencji prasowej.  Według nowych zasad byłaby czerwona niemal cała Europa, ponieważ nie tylko w RC sytuacja rozwija się niekorzystnie – skomentował minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček. 

  Dzięki „12-godzinnemu” wyjątkowi nowe reguły nie zmrożą całkowicie ruchu na granicy czesko-polskiej. Osoby mieszkające w Czechach, które udadzą się za granicę na czas nieprzekraczający 12 godzin, oraz przyjezdni z zagranicy (obywatele państw Unii Europejskiej), którzy nie zabawią dłużej niż 12 godzin na terytorium Czech, tak samo mogą liczyć na wyjątek.– To znaczy, że można jechać za granicę także na przykład na zakupy lub w celu odwiedzenia rodziny, na czas krótszy niż 12 godzin bez konieczności robienia testu – odpowiedział minister Petříček . Dodał jednak, że trzeba brać pod uwagę przepisy obowiązujące w sąsiednich państwach, które – podobnie jak czeskie przepisy – mogą ograniczać wolny wjazd na ich terytorium czy też swobodne poruszanie się osób. Tranzyt przez Republikę Czech do 12 godzin (do/z Polski) nadal jest możliwy bez dodatkowych obostrzeń. Nie ma ograniczeń dla transportu międzynarodowego. 

  Czeskie Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, które szczegółowo określa obowiązki cudzoziemców wjeżdżających na terytorium RC oraz obywateli czeskich wracających do RC z krajów „czerwonych”. Generalnie obowiązujezasada, że każdy obywatel czeski lub obywatel państw członkowskich UE ma obowiązek zgłosić przed przyjazdem do Czech za pośrednictwem elektronicznego formularza fakt przebywania poza RC przez czas dłuższy niż 12 godzin w okresie ostatnich 14 dni oraz przedstawić w terminie pięciu dni Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynik testu PCR wykonanego w Czechach na własny rachunek. Alternatywą jest legitymowanie się, zaraz po wjeździe do RC, testem przeprowadzonym za granicą, który nie może być starszy niż 72 godzin.

  Wzory potrzebne do pobrania – klik

  Żródło: mvcr.cz

  Ostatnie artykuły

  [td_block_social_counter custom_title="Zostańmy w kontakcie" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#ea2e2e" f_header_font_family="522" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_style="italic" f_header_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxNSIsInBvcnRyYWl0IjoiMTQifQ==" facebook="lubawka24" youtube="channel/UCoLhpxTmCP3sfQyrr4pwI4A" style="style10 td-social-boxed td-social-colored" tdc_css="eyJwaG9uZSI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzIiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBob25lX21heF93aWR0aCI6NzY3fQ=="]

  Ostatnie artykuły