wtorek, 16 kwietnia, 2024
More
    Strona głównaAktualności gminneNabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych w 2021 roku

    Nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych w 2021 roku

    -

    Burmistrz Miasta Lubawka zgodnie z zapisami zawartymi w Rozdz. 1 pkt 5 Załącznika nr 1 do Uchwały Nr VI/244/21 Rady Miejskiej w Lubawce z dnia 25 marca 2021 roku w sprawie przyjęcia zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Lubawka w ramach programu priorytetowego pn. “Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego Etap III” na zadania polegające na zmianie systemu ogrzewania

    ogłasza  nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie kosztów zrealizowanej wymiany pieców węglowych oraz montażu nowych ekologicznych źródeł ciepła na rok 2021.

    Wnioski można składać w terminie od 14 kwietnia 2021 r. do dnia 17 maja 2021 roku.

    Dokumenty do pobrania:

    • Wniosek o udzielenie dotacji (word) – klik
    • Wniosek o udzielenie dotacji (pdf) – klik
    • Oświadczenie czyste powietrze 2021 – klik
    • Oświadczenie tytuł do nieruchomości 2021 – klik
    • Klauzula informacyjna wymiana pieców 2021 – klik

    Zasady udzielania i rozliczania dotacji celowej – klik

    Ogłoszenie o rozpoczęciu  naboru wniosków na dofinansowanie kosztów wymiany pieców węglowych na rok 2021

    Zadanie Likwidacja lokalnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym na terenie Gminy Lubawka- etap 4, w ramach realizacji programu priorytetowego pn. Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego- Etap III.

    Burmistrz Miasta Lubawka zgodnie z zapisami zawartymi w Rozdz. 1 pkt 5 Załącznika nr 1 do Uchwały Nr VI/244/21 Rady Miejskiej w Lubawce z dnia 25 marca 2021 roku w sprawie przyjęcia zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Lubawka w ramach programu priorytetowego pn. “Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego Etap III” na zadania polegające na zmianie systemu ogrzewania

    ogłasza  nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie kosztów zrealizowanej wymiany pieców węglowych oraz montażu nowych ekologicznych źródeł ciepła na rok 2021.

    Wnioski można składać w terminie od 14 kwietnia 2021 r. do dnia 17 maja 2021 roku.

    Na podstawie wniosków złożonych przez mieszkańców, którzy zrealizowali wymianę systemu ogrzewania i spełniają wymogi formalne ubiegania się o dotację, Gmina Lubawka będzie ubiegała się o środki finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w programie priorytetowym pn.: Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego- Edycja III” .

    Dofinansowanie przeznaczone będzie na częściowe pokrycie kosztów poniesionych na realizację zadania służącego ochronie powietrza, związanego z trwałą likwidacją w lokalach mieszkalnych lub nieruchomościach o charakterze mieszkalnym, ogrzewania opartego na paliwie stałym lub biomasę, na przyjazne środowisku źródła ciepła:

    1. kotły gazowe, kondensacyjne, spełniające w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A;
    2. kotły na olej lekki opałowy;
    3. systemy ogrzewania elektrycznego; przy czym wyklucza się możliwość finansowania urządzeń przenośnych (np. grzejniki), tzn. że urządzenia objęte dofinansowaniem być trwale powiązane z lokalem mieszkalnym lub nieruchomością o charakterze mieszkalnym ;
    4. kotły na paliwa stałe lub biomasę spełniające co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s.100), oraz Uchwałą Nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których spalanie paliw; 
    5. włączenie do sieci cieplnych;
    6. urządzenia wykorzystujące odnawialne źródło energii służące wyłącznie do ogrzewania nieruchomości.

    Zgodnie z założeniami programu WFOŚiGW dofinansowaniem nie mogą zostać objęte budynki jednorodzinne oraz nieruchomości wykorzystywane sezonowo, np. domki letniskowe oraz budynki w budowie.

    W przypadku wymiany źródła ciepła warunkiem niezbędnym do objęcia zadania dofinansowaniem jest likwidacja wszystkich dotychczasowych źródeł ciepła w nieruchomości objętej zgłoszeniem, zasilanych paliwami stałymi lub biomasą, niespełniających wymogów określonych dla kotów klasy 5 normy europejskiej EN 303-5:2012 lub nowszej za wyjątkiem:

    1. wykorzystania pieców kaflowych jako akumulacyjnych przy ogrzewaniu elektrycznym;
    2. pieców przedstawiających wysokie walory estetyczne;
    3. pieców objętych ochroną konserwatorską.

    W powyższych przypadkach można odstąpić od likwidacji pieca kaflowego pod warunkiem trwałego usunięcia połączenia pieca z przewodem kominowym, poświadczonego opinią kominiarską.

    Instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe lub mieszane (PV – wiatrowe) mogą być finansowane w ramach programu tylko w przypadku wykorzystania ich do zasilania nowego źródła ciepła. Moc takiej instalacji OZE nie może przekraczać wielkości określonych dla mikroinstalacji w rozumieniu art. 2pkt l9) ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2020 r. poz. 261, ze zmiamani) tj. mikroinstalacji jako instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.

    Dotacja będzie przydzielana w wysokości do 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych na zadanie w zakresie zmiany systemu ogrzewania w jednym lokalu mieszkalnym lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym na terenie Gminy Lubawka, w maksymalnej wysokości do: 7.000,00 zł;

    W przypadku kotłowni zasilającejw ciepło budynek wielorodzinny limit kosztów kwalifikowanych dla takiej instalacji określony będzie w oparciu o liczbę obsługiwanych mieszkań -jako iloczyn tej liczby i kwoty – 4.000,00 zł.

    Dotacja przysługuje na zadania obejmujące zmianę systemu ogrzewania na przyjazne środowisku źródła ciepła w lokalach mieszkalnych lub nieruchomościach o charakterze mieszkalnym zlokalizowanych na terenie Gminy Lubawka.

    Beneficjentami dotacji są osoby fizyczne.

    Dotacja przysługuje na zadania obejmujące zmianę systemu ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła w lokalach mieszkalnych lub nieruchomościach o charakterze mieszkalnym zlokalizowanych na terenie Gminy Lubawka, stanowiących własność lub współwłasność osób fizycznych bądź będących w zasobie komunalnym Gminy Lubawka. W przypadku lokalu mieszkalnego będącego w administracji Zakładu Gospodarki Miejskiej w Lubawce dotacja przyznawana jest najemcy tego lokalu.

    Dofinansowaniem zgodnie z założeniami WFOŚiGW mogą zostać objęte wydatki poniesione w okresie rozpoczynającym się z dniu 01 stycznia 2020 roku.

    Warunkiem ubiegania się o dotację jest:

    1. poniesienie i udokumentowanie nakładów na zrealizowanie zadania inwestycyjnego, o którym mowa w § l uchwały w istniejących nieruchomościach położonych w granicach administracyjnych Gminy Lubawka,
    2. wykonanie lub modernizacja instalacji grzewczej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa;

    Szczegółowe zasady udzielania dotacji zostały określone w:

    1. Uchwale Nr VI/244/21 Rady Miejskiej w Lubawce z dnia 25 marca 2021 roku w sprawie przyjęcia zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Lubawka w ramach programu priorytetowego pn. Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego Etap III”, na zadania polegające na zmianie systemu ogrzewania.

    Kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski, w wyżej wskazanym terminie należy składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Lubawka,  Plac Wolności 1, 58-420 Lubawka.

    W przypadku pytań lub wątpliwości, informacji udzielają pracownicy Wydziału Mienia i Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 516-317-090 lub osobiście w pokoju nr 5 (parter).

    Źródło: UM Lubawka

    Ostatnie artykuły

    Ostatnie artykuły