wtorek, 26 marca, 2024
More
    Strona głównaAktualnościNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

    Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

    -

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe upamiętniające członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia polskiego, corocznie obchodzone jest 1 marca. Święto polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani, a mimo to pamięć o nich jest wciąż żywa.

    1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym szczególnym dniu czcimy pamięć wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z ppłk. Łukaszem Cieplińskim na czele.

    Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z okazji przypadającego dziś święta w całym kraju odbywają się uroczyste apele z udziałem mundurowych, pochody, msze święte w intencji Wyklętych, rekonstrukcje historyczne czy projekcje filmowe. Organizowane są wystawy tematyczne, a także spotkania z kombatantami, historykami i znawcami tematu. Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i ginących za nasz kraj.

    Ostatnie artykuły

    Ostatnie artykuły